Στους “8” του Κόπα Αμέρικα η Βενεζουέλα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάργουιν Ματσίς, ο οποίος βρέθηκε στο μεταγραφικό στόχαστρο της ΑΕΚ, η Βενεζουέλα επικράτησε 3-1 της Βολιβίας και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά ως δεύτερη στον 1ο όμιλο της διοργάνωσης. Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στα 72 δευτερόλεπτα με όμορφη κεφαλιά. Μάλιστα, έγραψε κι ιστορία, αφού το συγκεκριμένο τέρμα είναι το γρηγορότερα στην ιστορία της Βενεζουέλας σε μη φιλικό αγώνα.

Η Βενεζουέλα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και τελικά είδε την προσπάθειά της να αποφέρει καρπούς στο 55ο λεπτό, όταν ο Ματσίς με εξαιρετικό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής διπλασίασε τόσο τα προσωπικά γκολ του, όσο και της ομάδας του. Η Βολιβία κατάφερε να μειώσει στο 83′ με τον Τζουστινιάνο, αλλά η Βενεζουέλα απάντησε άμεσα και πιο συγκεκριμένα στο 87ο λεπτό με κεφαλιά του Γιόσεφ Μαρτίνεζ, “κλειδώνοντας” τη νίκη-πρόκριση.