Το πανόραμα της 10ης αγωνιστικής στην Α’ ΕΠΣΘ

Επτά βαθμούς στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΘ αποσπάστηκε ο Σαρακηνός μετά τη νίκη που σημείωσε επί του ουραγού Ιάσονα Α.Μ. με 7-1, εκμεταλλευόμενος την ήττα του Αίαντα στον Πτελεό από τον Πρωτεσίλαο με 2-1. Επέστρεψαν στις νίκες Δήμητρα και Ρήγας. Αναλυτικά:

Αγ. Άννα-Αγ. Παρασκευή 2-1
Στις νίκες επέστρεψε η Αγία Άννα η οποία επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Αγίας Παρασκευής. Στο 32’ ο Σαραφόγλου βρήκε τη μπάλα στο σουτ που επιχείρησε ο Κολώνιας, την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Ο Αντώνης Τζοβάρας στο 71’ έγραψε το 2-0 για την Αγία Άννα, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν το σκορ σε 2-1 με τον Μαυροζούμη στο 95’.

Ακρόπολη-Δήμητρα 0-2
Μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τον Σαρακηνό, η Δήμητρα πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκης με 2-0 επί της Ακρόπολης στο Σέσκλο. Η ομάδα της Ευξεινούπολης ήταν καλύτερη του αντιπάλου της και αφού στο πρώτο ημίχρονο έχασε σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ, στο 50’ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Σε φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή της Ακρόπολης ο Αραπίτσας από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 55’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Κ. Κολυμήτρα. Η στο 68’ «κλείδωσε» τη νίκη όταν από ασίστ του Κοντοβά, ο Αραπίτσας βγήκε σε θέση τετ α τετ και δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 0-2.

Ο Πρωτεσίλαος-Αίας 2-1
Ένταση, τρεις αποβολές και πολλά νεύρα είχε το παιχνίδι του Πρωτεσίλαου με τον Αίαντα. Η ομάδα του Πτελεού νίκησε με 2-1, με τον Νικογιάννη να ανοίγει το σκορ στο 39’, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 51’ έγραψε το 2-0. Ο Αίας μείωσε σε 2-1 στο 60’.
Ο Πρωτεσίλαος τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες και ο Αίας με εννέα, αφού αποβλήθηκαν κατά σειρά οι Μιχόπουλος (στο 65’ με απευθείας κόκκινη), Ακριβούσης (στο 83’ με δεύτερη κίτρινη) και Σιαμουρδάνης (στο 90’ με απευθείας κόκκινη).

Ρήγας-ΑΕ 2002 2-0
Με δύο τέρματα που σημείωσε στο α’ ημίχρονο ο Ρήγας Φεραίος επιβλήθηκε 2-0 της Α.Ε. 2002 στο στάδιο του Βελεστίνου. Το 1-0 ήρθε στο 19’ με τον Γάρο να σκοράρει από κοντά.. Το 2-0 σημειώθηκε στο 38’ από τον Αραμπατζή, ύστερα από γύρισμα του Σέττου.

Σαρακηνός-Ιάσων Α.Μ. 7-1
Επίδειξη δύναμης έκανε το απόγευμα του Σαββάτου στο Βασδέκειο ο Σαρακηνός. Ο πρωτοπόρος της Α’ ΕΠΣΘ συνέτριψε με 7-1 τον ουραγό Ιάσονα Άλλης Μεριάς. Ο Κώστας Φλίγκος σημείωσε «χατ τρικ», σκοράροντας στο 17’, στο 21’ και στο 30’. Στο 40’ ο Φλίγκος τροφοδότησε τον Μαυρίδη, που με ψηλοκρεμαστό σουτ έγραψε το 4-0.
Στο 65’ έγινε το 5-0 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαυρίδη και μονοκόματο σουτ εκτός περιοχής του Γιαμαλή. Στο 71’ σημειώθηκε το 6-0 από τον Κωνσταντάκο. Το γκολ της τιμής για τον Ιάσονα ήρθε στο 75’ από τον Κουκουτσέλο. Το τελικό 7-1 διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό από τον Αντωνίου.

Σκιάθος-Δάφνη 3-0
Η Σκιάθος υπερασπίστηκε την έδρα της κερδίζοντας 3-0 τη Δάφνη, με τον Πρίφτι να δίνει τις ασίστ για τα γκολ της Σκιάθου. Στο 7’ ο Χισάι άνοιξε το σκορ (1-0), πλασάροντας ιδανικά τον Μιχαλόπουλο. Στο 55’ οι «νησιώτες» διπλασίασαν τα τέρματά τους. με τον Γαζέτη. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, στο 93’, ο Τάσος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Τοξότης-Πύρασος 1-0
Συνέχεια στις επιτυχίες για τον Τοξότη, που μετά τη νίκη του επί της Α.Ε. 2002 κέρδισε και τον Πύρασο με 1-0 στο βοηθητικό του ΕΑΚ. Οι «κυανέρυθροι» έμειναν αήττητοι για ένατο σερί ματς, αφού η μοναδική τους ήττα έγινε στην πρεμιέρα.
Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση, σημείωσε ο Λευτέρης Δενελάβας στο 28’.