Το πανόραμα της 12ης αγωνιστικής στην Α’ ΕΠΣΘ

Νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ έδωσε η πρώτη ήττα του Σαρακηνού τη φετινή χρονιά από την Σκιάθο με 2-0 στο νησί του Παπαδιαμάντη. Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι Ρήγας-Δήμητρα, ενώ ο Αίας πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Τοξότη με 1-0. Αναλυτικά τα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής:

Σκιάθος-Σαρακηνός 2-0
Η Σκιάθος έσπασε το αήττητο σερί 11 αγώνων του Σαρακηνού, το οποίο κρατούσε από το ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Γιώργου Καλλιακούδα πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 2-0, χάρη σε τέρματα των Ντερβίσι (9’) και Πρίφτι (65’).

Τοξότης-Αίας 0-1
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Αίας κόντρα στον Τοξότη, ο οποίος «έτρεχε» ένα αήττητο σερί 10 αγώνων. Η ομάδα της Σούρπης επικράτησε με 0-1, με πέναλτι που σημειώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και το οποίο εκτέλεσε ο Κατσαβριάς. Το πέναλτι είχε κερδίσει ο Αραπίτσας από τον τερματοφύλακα Μπράνο.

Ρήγας-Δήμητρα 2-2
Ρήγας Φεραίος και Δήμητρα αναμετρήθηκαν στο Βελεστίνο και αγωνίστηκαν με πάθος για τη νίκή, ωστόσο πήραν από ένα βαθμό, καθώς το ματς έληξε ισόπαλο 2-2. Ο Αραμπατζής πέτυχε τα δύο γκολ των γηπεδούχων (3’, 76’ πεν.), ενώ για την ομάδα της Ευξεινούπολης σκόραραν οι Τσιάτσιος (50’) και Βούλγαρης (56’).

Αγία Άννα-Ιάσων Α.Μ. 7-0
Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στις επιτυχίες η Αγία Άννα, η οποία κέρδισε τον ουραγό Ιάσονα με το ευρύ 7-0. Ο Τσιουρέλης έκανε το 1-0 στο 13’ με μακρινό σουτ, ενώ ο Κολώνιας με πλασέ σημείωσε το 2-0 στο 17’. Ο Τζοβάρας πέτυχε με ατομική προσπάθεια και κοντινό πλασέ το 3-0 στο 38’. Στο 57’ ο Τσουκάλης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Τζοβάρας για το 4-0. Στο 60’ ο Στιβαχτής σημείωσε αυτογκόλ για το 5-0, ενώ ο Ματθαίου με κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 6-0 στο 66’. Το τελικό 7-0 διαμόρφωσε, ο Ματθαίου, με ψηλοκρεμαστό σουτ στο 70’.
Αξίζει να αναφερθεί επίσης πως οι γηπεδούχοι είχαν και χαμένο στο 15’. Το εκτέλεσε ο Τζοβάρας, με τον Παλαιορούτη να αποκρούει.

Αγ. Παρασκευή-ΑΕ 2002 3-2
Η Αγία Παρασκευή αν και έχανε με 0-2 στο ημίχρονο επικράτησε της Α.Ε. 2002 με 3-2. Στο 38’ ο Στουμποβίκος πλάσαρε από κοντά τον Γαλλιόπουλο για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Παρίσης σημείωσε το 0-2 με κοντινό πλασέ.
Στο 46’ ο Μεγαγιάννης δεν δυσκολεύτηκε να μειώσει από κοντά σε 1-2. Μετά από τρία λεπτά, ο Μαυροζούμης ανατράπηκε, κερδίζοντας πέναλτι για την ομάδα του. Ο Καραγιάννης εκτέλεσε εύστοχα από τα ένδεκα μέτρα τον Μητράκο στο 49’, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα (2-2). Η ολική ανατροπή ήρθε στο 71’ με τον Μεγαγιάννη να σκοράρει, γράφοντας το 3-2 για την Αγία Παρασκευή.

Πρωτεσίλαος-Ακρόπολη 1-2
Ο Πρωτεσίλαος επικράτησε με 1-2 της Ακρόπολης στο γήπεδο του Σέσκλου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 25’ με σουτ του Σούδη. Στο 45’ ο Φουρκιώτης ισοφάρισε σε 1-1 με κοντινό πλασέ. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο ο Παπαϊωάννου κατάφερε να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, με κοντινό σουτ στο 58’ (1-2), που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Δάφνη-Πύρασος 0-2
Σπουδαία νίκη για τη Δάφνη επί του Πυράσου με 0-2 στη Ν. Αγχίαλο, στην προσπάθεια που καταβάλει για την παραμονή στην κατηγορία. Μετά την ήττα αυτή, ο Τάκης Παρισάκης υπέβαλε την παραίτησή του στη διοίκηση του Πυράσου.
Η Δάφνη προηγήθηκε στο σκορ στο 44’ με προβολή του Ρουσσά. Στο 75’ ο Καρακίτσιος εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα του Πυράσου για να γράψει το 0-2.