Ο Ολυμπιακός Β. νικητής με 63-52 των Τιτάνων Δράμας

Με μια ακόμη νίκη επί των Τιτάνων Δράμας με σκορ 63-52 συνέχισε ο Ολυμπιακός Βόλου την πορεία του στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α2 γυναικών.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ νευρικά το παιχνίδι. Στο πρώτο πεντάλεπτο «κόλλησε» στην άμυνα ζώνης των φιλοξενουμένων (ήρθαν στο Βόλο με μόλις επτά παίκτριες) και βρέθηκε να χάνει με σκορ 6-5. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια αντέδρασε, πέρασε μπροστά με 14-8, και προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 16-13.
Η αστοχία και των δύο αντιπάλων συνεχίστηκε και…

…στη β’ περίοδο. Ο Ολυμπιακός Βόλου πιέζοντας σ’ όλο το γήπεδο διατηρούσε μια μικρή διαφορά 3-5 πόντων (στο 26′ 24-29). Η είσοδος της Κυριατζίδου βελτίωσε την άμυνα της βολιώτικης ομάδας, ενώ έδωσε και πνοή στην επίθεση, αφού η έμπειρη φόργουορντ σημείωσε πέντε σημαντικούς πόντους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 30-23, έχοντας όμως χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (3/11 τριπ και 10/21 διπ).
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο β’ μέρος. Με επιθετική αιχμή την Κυριατζίδου στο διάστημα 22′-24′ έκανε ένα σερί 8-0 και μετέτρεψε το 33-31 σε 41-31. Η πιεστική άμυνα σ’ όλο το γήπεδο επέφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα και έβγαλε εκτός ρυθμού τη Δραμινή ομάδα. Η Τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη βολιώτικη ομάδα προηγούμενη με 54-40
Η τελευταία περίοδος ανήκε στον Ολυμπιακό Βόλου όπου ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην επιτυχία. Μάλιστα ο Μιχάλης Καπουρνιώτης μοίρασε το χρόνο σε όλες τις παίκτριες, με τις «μικρές» της ομάδας Διαμαντοπούλου, Ντελή και Χούτα ν’ αφήνουν και πάλι άριστες εντυπώσεις.
Κορυφαία των νικητριών η Εύη Κυριατζίδου με 18 πόντους και τρία τρίποντα, ενώ την ακολούθησε σε απόδοση η Σουλτάνη. Καλύτερες από τους Τιτάνες οι Χρυσοστομίδου, Γαϊτανη Ε και Γαϊτάνη Α.
Διαιτητές: Παπαθωμά, Λελούδας
Δεκάλεπτα: 16-13, 30-23, 54-40, 63-52
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης, Μπορίνος): Κυριατζίδου 18 (4τρ), Σαρακατσάνη 5 (1 τρ), Γαλιατσάτου, Αγαγιώτη 5 (1 τρ), Σουλτάνη 14 (1τρ), Χούτα, Ντελή, Ζέρβα 13, Κατσιοπούλου, Αγκάνη 2, Διαμαντοπούλου 2, Μπαλά 4.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Μυλωνά): Θωμά, Γαϊτανίδου 8, Χρυσοστομίδου 13, Γαϊτάνη Α 13, Γαϊτάνη Ε 14 (3 τρ), Καρυώτη, Κυριακίδου