Αήττητη η ΑΕΛ στις αναμετρήσεις με τον Βόλο

Δεν κατάφερε ο Βόλος να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι με την ΑΕΛ στο Πανθεσσαλικό, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στους «βυσσινί», παίζοντας από το 50’ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μήτογλου και από το 85’ με εννέα, λόγω αποβολής του Ριένστρα.

Παράλληλα, διατηρήθηκε η παράδοση που θέλει την ΑΕΛ να μην χάνει από το Βόλο, στη σύντομη παράδοση των δύο ομάδες, πέρυσι και φέτος. Την περσινή χρονιά η ομάδα της Λάρισας είχε δύο νίκες εντός έδρας. Μία στην κανονική περίοδο με 2-1 και μία στα πλέι άουτ με 3-1. Μάλιστα με ανατροπή και στα δύο ματς και μία ισοπαλία στο Πανθεσσαλικό στάδιο (0-0). Φέτος, οι «κυανέρυθροι» ήλπιζαν πως θα πετύχαιναν την πρώτη τους νίκη, απέναντι στους «βυσσινί», όμως το παιχνίδι στράβωσε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν υπέπεσαν σε πέναλτι στο 50’, δέχθηκαν γκολ και έμειναν με παίκτη λιγότερο.

Τελικά, ο Δουβίκας στο 84′ ισοφάρισε το γκολ από χτύπημα πέναλτι του Πινακά στο 51′ και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στους “κυανέρυθρους”.