Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού Β. επί της Δόξας Λευκάδος με 77-73

Νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου στο ΕΑΚ επί της Δόξας Λευκάδας με σκορ 77-73, παρουσία των ένθερμων φίλων του. Ήταν μια επιτυχία που αναμένεται να βοηθήσει πολύ τους Βολιώτες στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στη Β’ Εθνική κατηγορία.

Ο Ολυμπιακός, κάνοντας ένα φοβερό ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, πήρε ένα προβάδισμα 13 πόντων (σκορ 66-53). Όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 73-73 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Τη νίκη στον Ολυμπιακό έδωσαν οι Σιμάκης και Γκοντόπουλος που ευστόχησαν σε τέσσερις βολές στα τελευταία 27” του αγώνα.

Ο Γκοντόπουλος με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της βολιώτικης μέρας, που ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική μέρα και τον Σιμάκη. Ο Μουρατίδης στο ντεμπούτο του σημείωσε 10 πόντους κι έδειξε πως θα βοηθήσει πολύ στη συνέχεια.

Ο Κουρτίδης με 33 πόντους και επτά τρίποντα ήταν ο κορυφαίος της Δόξας.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ.-Τσιρτσιμάλης-Αναστασιάδης Β.

Δεκάλεπτα: 18-23, 36-34, 66-53, 77-73

Oλυμπιακός Βόλου (Bλιώρας): Γκοντόπουλος 20 (4), Mουρατίδης 10 (2), Kαραμήτσος 11 (1), Iλτσόγλου 2, Σιμάκης 18 (2), Σταθούρος 5 (1), Παρασκευάς 10, Aγκρής, Nικολής.

Δόξα Λευκάδας (Zαφειρούδης): Kουρτίδης 33 (7), Tζακόπουλος 12 (4), Kεραμάρης 5 (1), Kαραγιαννίδης 7, Kατωπόδης 5 (1), Σταματέλος 1, Bαγενάς 1, Kοντούδης 9 (1), Aργυρός, Kαφές, Λαζάρου.