Η ΑΣΑ τα δοκάρια, ο Πανσερραϊκός τα γκολ | Τα highlights (video)

Την έκτη του συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Πανσερραϊκός, κερδίζοντας την Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0, στην αυλαία της 10ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, είχαν δύο δοκάρια με τον Γιάκο, όμως κόντρα στη ροή του ματς ο Πανσερραϊκός άνοιξε το σκορ στο 35′ με τον Σαΐντ και κράτησε σχετικά εύκολα τους τρεις βαθμούς μέχρι το φινάλε. Οι γηπεδούχοι σφράγισαν τη νίκη τους με εντυπωσιακό σουτ του Ζέρη στο 90′.

Φιλμ του αγώνα

7′ Σέντρα του Σταμόπουλου ο Γιάκος έκανε την καρφωτή κεφαλιά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννίκογλου και στο ριμπάουντ ο ίδιος σούταρε μόλις άουτ

15′ Επικίνδυνο γύρισμα του Κανίς μπλόκαρε εύκολα ο Γκέκας

29′ Ο Αναστασόπουλος σέντραρε ο Γιάκος έπιασε την κεφαλιά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι κι έφυγε άουτ

31′ Γύρισμα του Σαΐντ ο Κανίς δεν βρήκε την μπάλα και ο κίνδυνος απομακρύνθηκε

35′ Ωραία ενέργεια του Στίνα σέντραρε και ο Σαΐντ ολομόναχος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

36′ Ο Κανίς τη σέντρα από πλάγια δεξιά ο Σοφιανός έκανε το τακουνάκι η μπάλα μετά από κόντρα έφτασε στον αφύλακτο Σαΐντ που σούταρε άουτ ξυστά από το δεξί δοκάρι του Γκέκα

45+2′ Σέντρα σουτ του Αναστασόπουλου μπλόκαρε εύκολα ο Γιαννίκογλου

56′ Μετά από κόρνερ του Κοζορώνη ο Πρίκας αφύλακτος έπιασε την καρφωτή κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάντω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιαννίκογλου

59′ Σουτ του Κοζορώνη η μπάλα πέρασε άουτ

83′ Διαγώνιο σου του Κατσαντώνη πάνω από τα δοκάρια του Γκέκα

89′ Φάουλ του Μπαΐροβιτς απομάκρυναν οι αμυντικοί της ΑΣΑ η μπάλα έφτασε στον Ζέρη αυτός έκανε με τη μία ένα εντυπωσιακό σουτ κι έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γκέκα για το 2-0

Συνθέσεις:

Πανσερραϊκός (Παύλος Δερμιτζάκης): Γιαννίκογλου, Ζέρης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Πεταυράκης, Στίνα (86′ Ανάκογλου), Θυμιάνης, Μούργος (66′ Κατσαντώνης), Σοφιανός (66′ Κολομπίνο), Κανίς (86′ Δεληγιαννίδης), Σαΐντ (78′ Μπαΐροβιτς).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Σταμόπουλος, Αναστασόπουλος, Σκόνδρας, Δημόπουλος (78′ Γκόλιας), Κοζορώνης, Μπάλλας, Γιάκος, Κάρδαρης (78′ Ζάγγος), Βερνάρδος (26′ λ.τ. Πρίκας), Αθανασιάδης.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
Βοηθοί: Μυωσιάδης (Ηπείρου), Χριστόδουλου