SL2: Με δύο αγώνες ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική (Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη)

Η Καλλιθέα νίκησε με 2-1 την Καλαμάτα στο «Γρηγόρης Λαμπράκης» για την 11η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Super League 2 έκανε το 2Χ2 και ανέβηκε παράλληλα στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο. Διάστημα στο οποίο είχαν δοκάρι, μετά από σέντρα-σουτ του Ντεμέτριους στο 19’, ενώ σημείωσαν και τα δύο τους τέρματα…

Με τον Μπουλούλη να ανοίγει το σκορ στο 23’ με ωραία κεφαλιά και τον Λουκίνα να διπλασιάζει τα τέρματα της Καλλιθέας στο 43ο λεπτό, αλλά να μην το πανηγυρίζει.

Η «μαύρη θύελλα» βελτιώθηκε στην επανάληψη, έφτασε πολύ κοντά στο 2-1 με τον Μαρκόφσκι, αλλά είδε την κεφαλιά του να περνάει ελάχιστα δίπλα από το τέρμα του Στρέζου, στο 58’.

Τελικά, μείωσε με πέναλτι του Αρναρέλλη στο 82’, αλλά δεν απέφυγε την δεύτερη ήττα της στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπακαγιόκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Καλλιθέα-Καλαμάτα 2-1, Απόλλων Πόντου-Μακεδονικός 3-1Στον άλλο σημερινό αγώνα της δεύτερης κατηγορίας, για τον Α’ όμιλο, ο Απόλλων Πόντου μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο την αναμέτρηση με τον Μακεδονικό όπως μαρτυράει και το τελικό 3-1.

Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να «καθαρίσουν» το πρώτο τους τρίποντο μετά από τέσσερις συνεχόμενες αποτυχημένες προσπάθειες από το πρώτο κιόλας 45λεπτο.

Καθώς ο Εσαλό στο 16’ και ο Μπελεβώνης στο 43’ έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη, με τον δεύτερο να σκοράρει μάλιστα ξανά και στο 58ο λεπτό!

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της… τιμής, χάρη στο αυτογκόλ του Καλογέρη στο 80’, για να ηττηθούν για δεύτερη σερί αγωνιστική με το ίδιο σκορ…