«AdetokounBros» και πρωτιά για την Εθνική

Αν και δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα νίκησε το Μεξικό με 70-86 και περιμένει τον αντίπαλό της στο νοκ άουτ ματς. Ο Γιάννης ξεκίνησε την αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θανάσης Ανετοκούνμπο έδωσε ενέργεια και ρυθμό και η Ελλάδα…

πήρε τη νίκη με 70-86 κόντρα στο Μεξικό, τερματίζοντας στην πρώτη θέση του Α’Ομίλου στο Προολυμπιακό του Τορίνο.

Πλέον η Εθνική περιμένει τον νικητή του Κροατία-Τυνησία για να μάθει τον αντίπαλό της στο χιαστί νοκ άουτ ματς της Παρασκευής (8/7).

Το Μεξικό ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με τον Κρουζ να είναι «ζεστός», στο τρίτο λεπτό προηγήθηκε με 6-3, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στο +5 (11-6), με την Ελλάδα να τα βρίσκει «σκούρα» στην επίθεση. Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίρνει πρωτοβουλίες, η ελληνική ομάδα μείωσε σε 13-12 ενώ με τρίποντο του Περπέρογλου, στο 8′ πέρασε μπροστά με 13-15. Το Μεξικό όμως απάντησε άμεσα και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 16-15.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη να μην μπορεί να βρει ρυθμό στην επίθεση, με το Μεξικό να πιέζει στην άμυνα. Η είσοδος του Θανάση Αντετοκούνμπο στο παρκέ, έδωσε ενέργεια στην Ελλάδα κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, κάτι το οποίο βοήθησε και επιθετικά την Εθνική, που στο 13′ ισοφάρισε με τον Μπουρούση σε 19-19. Οι Μεξικανοί όμως απάντησαν εκ νέου και με ένα μικρό σερί, στο 18′ έκαναν το 30-26, με την Ελλάδα να μειώνει στο ημίχρονο σε 35-33.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε. Η Εθνική Ελλάδος μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να αλλάξει την εικόνα της και το κατάφερε. Με περισσότερη ενέργεια και ταχύτητα, άρχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της και με ένα σερί 7-0, στο 26′ πέρασε μπροστά με 44-55! Το Μεξικό έμοιαζε αποσυντονισμένο και στο 30′ η ελληνική ομάδα προηγούνταν με 48-60.

Στην τελευταία περίοδο, η Ελλάδα έχοντας βρει για τα καλά ρυθμό και τους Γιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο να δίνουν το… σύνθημα, διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο χωρίς να απειληθεί από το Μεξικό. Με τους διεθνείς να έχουν πλέον «λυθεί» ήρθε και το τελικό 70-86.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 35-33, 48-60, 70-86

ΜΕΞΙΚΟ (Βαλντεόμιλος): Στολ 8 (2), Ράμος 4, Τοσκάνο 3 (1), Γκουτιέρες Χ. 10 (1), Γκουτιέρες Ι. 2 (11ρ), Κρους 19 (2), Ερνάντες 14 (4), Μέντες 8 (2), Μάτα 2, Ζαμόρα.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 7 (1 τρίπ., 7 ασ., 4ρ), Μπουρούσης 16 (9ρ), Μάντζαρης 2 (3ασ), Αγραβάνης 7 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης 2, Περπέρογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο Γ. 21 (3τρ, 5ρ), Κουφός 7, Αντετοκούνμπο Θ. 12.