Ανέβασε …στροφές στο β’ μέρος η Νίκη, 75-43 την Ανάληψη

Η Νίκη, ανεβάζοντας …στροφές στο β’ μέρος, επικράτησε με 75-43 της Ανάληψης με σκορ 75-43 για τη 2η αγωνιστική του κυπέλλου μπάσκετ της ΕΣΚΑΘ. Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν δυναμικά και προηγήθηκαν στο 3′ με 6-0. Η Ανάληψη αντέδρασε άμεσα και κάνοντας ένα σερί 8-0 πέρασε μπροστά στο 6′ με 6-8.
Ο Τσαβές ανέλαβε δράση και πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (στο 10′ με 20-12)…

…Σε όλη τη 2η περίοδο η Νίκη ήλεγχε το ματς και διατηρούσε προβάδισμα 8-12 πόντων. Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο γήπεδο. Έπαιξε καλή άμυνα, ανέπτυξε σωστά τον αιφνιδιασμό και αύξησε την ψαλίδα της διαφοράς σε 54-35. Η τέταρτη περίοδος, ήρθε απλά να επιβραβεύσει την ανωτερότητα των γηπεδούχων.
Η Ανάληψη αγωνίστηκε χωρίς τους Ίλτσογλου, Γαλανάκη, ενώ εξαιρετικές εντυπώσεις άφησαν οι νεαροί Ευαγγελινός και Κολέτσης.
Με τη Νίκη δεν αγωνίστηκαν οι Μπόγδανος, Μαυροφώτης και Τζίνης.
Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Τζαφλέρης
Δεκάλεπτα:20-12, 38-27, 54-35, 75-43
ΝΙΚΗ (Πρέκας): Τοκατλίδης 4, Αμανατίδης 6, Παπούλιας 17 (2 τρ), Γιωτόπουλος 10 (2 τρ), Τσαβές 12, Βλίτσιος 6, Τσώλης 20 (1 τρ)
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ευαγγελινός 5, Κοντάκης 4, Ντίκας 8 (1 τρ), Συλεόπουλος 6, Φαρκαδώνας 3, Κολέτσης 6 (2 τρ), Στάμος 9, Μωυσίδης 2.