Δεύτερη νίκη με “διπλό” για Παγασητικό… 1-2 στον Ανθ. Γαζή

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον Παγασητικό που επικράτησε εκτός έδρας επί του Άνθιμου Γαζή με 2-1. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα των Αλυκών, η οποία όμως μπορεί να αποδειχθεί πολύτιμη στην οικονομία του πρωταθλήματος. Από πολύ νωρίς προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, που έχασαν κι άλλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, ως τη στιγμή που η ατυχία τους χτύπησε για μία ακόμη φορά, καθώς ο Μπραχόλη τραυματίστηκε σοβαρά στο γόνατο…

(μεταφέρθηκε για εξετάσεις στο νοσοκομείο αμέσως μετά το τέλος του αγώνα) κι αυτό το ατυχές περιστατικό άλλαξε εντελώς την εικόνα της αναμέτρησης. Ενδεικτικό ότι μετά τον τραυματισμό του ποδοσφαιριστή του Παγασητικού, η ομάδα έδειχνε σοκαρισμένη, με αποτέλεσμα μόλις τρία λεπτά αργότερα να δεχθεί την ισοφάριση. Στις καθυστερήσεις διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα…
Αναλυτικότερα, από κόρνερ του Μυλωνά στο 6ο λεπτό, ο Λάιος με κεφαλιά έκανε το 0-1, για ν’ ακολουθήσουν αρκετά σημαντικές χαμένες ευκαιρίες που θα μπορούσαν να είχαν “καθαρίσει” το παιχνίδι νωρίτερα οι παίκτες του Χρ. Καψιώτη, αν ήταν πιο εύστοχοι.
Στο 30′ ο Μπραχόλη αποχωρεί τραυματίας, σε μία φάση χτύπησε μόνος του και στο 33′ ισοφάριση για τους γηπεδούχους, με κεφαλιά του Τσατσαρώνη.
Το τελικό 1-2 διαμορφώθηκε στο 93ο λεπτό με ατομική προσπάθεια του Μαρούφ, παράλληλη σέντρα από δεξιά στο πρώτο δοκάρι, εκεί όπου πετάχτηκε ο Ζιώγας και έδωσε με δικό του γκολ μία πολύτιμη νίκη για την ομάδα του.
Οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, στο 22′ με τον Μπόγιαν που πέρασε και τον τερματοφύλακα αλλά πλάσαρε άουτ- στο πλαϊνό τω δικτύων- όπως και στο 82ο λεπτό όταν ο Ταφίλης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και σημάδεψε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Μόνο ευχάριστο γεγονός από τη σημερινή αναμέτρηση για την ομάδα του Άνθιμου Γαζή η επιστροφή του Κατσαρού μετά από 6 μήνες, καθώς ήταν σοβαρά τραυματίας στο γόνατο.
ΑΝΘ. ΓΑΖΗΣ: Λαρίσης, Βούλγαρης, Σένκο (55′ Καρούτσος), Λάσκος, Κωστάκης, Μπόγιαν (42′ Μπάφας), Κατσικαδάμος, Δημόπουλος (67΄ Κατσαρός), Αβδιάι, Παπαδόπουλος (79′ Ταφίλης), Τσατσαρώνης
ΠΑΓΑΣΗΤΙΚΟΣ: Αλέξης, Γκατζούνας, Μαστροπαναγιώτης, Ζιώγας, Λάιος, Κικής, Κουτλουμπάσης (70′ Μαρούφ), Λαρίσης (65′ Χαλκίδης), Μπραχόλη (33′ Ρουσσάς), Καραγιώργος (75′ Δουλάς), Μυλωνάς