Γ’ Εθνική Μπάσκετ: Αποτελέσματα – Βαθμολογία – Επόμενη

Ο Φίλιππος Βέροιας και ο Φαίακας Κέρκυρας συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, ενώ ο Εύαθλος πήρε τη μεγάλη νίκη «διαλύοντας» τον ΑΓΣΙ.

Εύκολο έργο είχε ο Φίλιππος Βέροιας κόντρα στον Ζέφυρο, όπως δείχνει το τελικό 77-60, ενώ ο Φαίακας Κέρκυρας κεφαλαιοποίησε το «διπλό» της προηγούμενης εβδομάδας στα Γρεβενά, υποτάσσοντας με 70-60 τον Ιωνικό Ιωνίας, με τους δύο πρωτοπόρους να μοιάζουν μεγάλα φαβορί. Κι αυτό, καθώς η Νίκη Βόλου μπορεί να κέρδισε έστω και με δυσκολία, με 64-62, τον ανεβασμένο ψυχολογικά ΑΟΚ Βέροιας, αλλά ο ΑΓΣΙ έχασε έδαφος.

Συγκεκριμένα, ο Εύαθλος τον «συνέτριψε» με 73-49, παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνά του και ιδιαίτερα πάνω στον Δημήτρη Γεωργίου, περιορίζοντάς τον στους δύο πόντους, με αποτέλεσμα πλέον να αρκετά ψηλότερα των ουραγών. Οι Ίκαροι Τρικάλων πήραν «ανάσα» με το 71-64 επί της Πτολεμαΐδας, την ίδια ώρα που ο Πρωτέας Γρεβενών έπαιρνε μεγάλο «διπλό» στην Πρέβεζα με 67-51 κόντρα στην Νικόπολη, μπαίνοντας εκ νέου στην τετράδα.

15η αγωνιστική (4/2):

Νικόπολη Πρέβεζας-Πρωτέας Γρεβενών 51-67
Φαίακας Κέρκυρας-Ιωνικός Ιωνίας 70-60
Φίλιππος Βέροιας-Ζέφυρος 77-60
Νίκη Βόλου-ΑΟΚ Βέροιας 64-62
Ικαροι Τρικάλων-Πτολεμαϊδα 71-64
Εύαθλος-ΑΓΣ Ιωαννίνων 73-49
Ρεπό: ΓΕ Αγρινίου

Τα φύλλα αγώνα:

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΖΕΦΥΡΟΣ 77-60
Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Δολγύρας
Δεκάλεπτα: 17-12, 40-28, 60-46, 77-60
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας-Μπλατσιώτης): Μόρας 2, A. Τόκας, Π. Τόκας, Τσεσμετζίδης, Π. Βάλλιος 9(3), Τσιακλαγκάνος 7(1), Μαρκόπουλος, Καβαργύρης 4, Κόθρας 21(3), Παραπούρας 11(2), Σουτζόπουλος 11, Κάνταρκος 12.
Ζέφυρος (Τσολάκης): Νικολαϊδης , Αλεξανδρίδης Θ. 23(3), Ματενίδης 9, Καναράς, Μαυροματίδης 3, Τσιόγκας 17, Μυστιλιάδης 4, Ουρκέρογλου 4.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ-ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ 64-62
Δεκάλεπτα: 14-25, 32-36, 52-48, 64-62
Διαιτητές: Σαρακενίδης, Κουκουλεκίδης
Νίκη Βόλου (Πρέκας-Τύμπας): Διγενής, Γεωργίου 6, Αναγνωστόπουλος, Καφάσης 4, Κουτίνας 19, Τσαβές 8, Βλήτσιος, Τσώλης 12, Παπακώστας 15, Τοκατλίδης
ΑΟΚ Βέροιας (Κελεπούρης): Τρομπούκης 4, Ουσουτζόγλου, Σισμάνης 15 (2), Γκάνας 6 (2), Βλάχος 12 (2), Λέφας 5 (1), Μπαρμπαρούσης 2, Χατζηλαμπρινός 6, Γιαννουζάκος 12 (1).

ΕΥΑΘΛΟΣ-ΑΓΣΙ 73-49
Δεκάλεπτα: 22-9, 37-23, 55-37, 73-49
Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Πράττος
Εύαθλος (Παπαδόπουλος Γ.): Παπαδόπουλος Σ. 5(1), Ημερίδης 16(2), Μπινιάκου 3(1), Τσινόπουλος 11(1), Τσελέκης 26, Σιδηρόπουλος 10, Κουτούλας, Βλέτσης, Τασούδης 2.
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 2, Καλφαλίδης 5(1), Σαμαρτζής 8(2), Μπαρτζώκας 11, Μάκης 12, Καννής 16, Θώδης 4, Εξαρχόπουλος 7(1).

ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ  51-67
Δεκάλεπτα: 17-16, 23-39, 37-54, 51-67
Διαιτητές: Παζώλης, Λελούδας
Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης, Πολίτης): Βαγενάς 6(1), Αργυρός 3(1), Σουλιώτης 2, Τσιτσώνης 10(3), Σταμούλης, Παπαμιχαήλ 8(1), Παπαχρήστος, Νίκας 14(2), Μακρόπουλος 1, Ρέμπης, Μπαλλάς 7.
Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος 5(1), Μητρόπουλος Φ., Κλωνάρας 16(2), Μιχαηλίδης 9(3), Μιχαλόπουλος, Κολοβός 6(2), Συλλάκος 2, Τακίδης 11(1), Μπόζιαρης 3, Καλογεράτος 15(2),  Χατζόβουλος, Μητρόπουλος Ε.

ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ-ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 71-64
Δεκάλεπτα: 19-13, 30-37, 59-51, 71-64
Διαιτητές: Μελανίδης, Χατζηχαρίσης
Ίκαροι Τρικάλων (Μητσιάδης): Θεοδώρου, Κορδέας, Φούντας Γ. 23, Χαντζής 6, Μέξης 5, Μπαρμπαρούσης, Ντούρβας 4, Αργύρης Σ. 5, Στάνκοβιτς 7, Φούντας Φ. 6, Αργύρης Κ. 15.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ  70-60
Δεκάλεπτα: 23-14, 38-27, 49-48, 70-60
Διαιτητές: Κατωτικίδης, Παπανικολάου
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης, Αργαλιάς):  Αγάθος, Κατέχης, Ματενίδης 2, Νεδέλκος 20(2), Χατζόπουλος 25, Σπιτιέρης 8, Στ.Περούλης 6,  Βογιατζής 4, Μαγκανάς 5(1), Πάλλης, Μακρίδης, Γιώργος.

Βαθμολογία (σε 15 αγώνες):

1. Φίλιππος Βέροιας 26 (12-2)
2. Φαίακας Κέρκυρας 25 (11-3)
——————————————–
3. Νίκη Βόλου 23 (9-5)
4. Πρωτέας Γρεβενών 22 (8-6)
——————————————–
5. ΑΓΣΙ 22 (8-6)
6. Ζέφυρος 21 (7-7)
7. Εύαθλος 21 (7-7)
8. Νικόπολη Πρέβεζας 20 (7-6)*
9. Ίκαροι Τρικάλων 20 (6-8)
——————————————–
10. ΑΟΚ Βέροιας 19 (5-9)
11. Ιωνικός Ιωνίας 18 (4-10)
12. Πτολεμαΐδα 17 (3-11)
13. ΓΕ Αγρινίου 16 (3-10)*

16η αγωνιστική (11/2):

Ιωνικός Ιωνίας-Νικόπολη Πρέβεζας
Ζέφυρος-Φαίακας Κέρκυρας
ΑΟΚ Βέροιας-Φίλιππος Βέροιας
Πτολεμαΐδα-Νίκη Βόλου
ΑΓΣ Ιωαννίνων-Ικαροι Τρικάλων
ΓΕ Αγρινίου-Εύαθλος
Ρεπό: Πρωτέας Γρεβενών

Πηγή: basketa.gr