Με Βασιλεία ο ΠΑΟΚ

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του πρώτου και δεύτερου προκριματικού γύρου στο Champions League, μια διαδικασία που αφορούσε τόσο τον ΠΑΟΚ όσο και τον ΑΠΟΕΛ.

Ο «δικέφαλος» θα αναμετρηθεί στην Τούμπα με τη Βασιλεία (24 ή 25 Ιουλίου το πρώτο ματς) και στις 31 Ιουλίου ή 1 Αυγούστου στον επαναληπτικό της Ελβετίας, σε μια κλήρωση που (αυτή είναι είδηση) απέφυγε τον Άγιαξ, με τον οποίο συναντήθηκαν ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν.

Η ιστορική ομάδα της Ελβετίας έχασε μετά από πολλά χρόνια τον τίτλο στη χώρα της (τον κατέκτησε η Γιουγκ Μπόις) ωστόσο παραμένει πάντα μια ισχυρή και υπολογίσιμη αντίπαλος. Έχει 20 πρωταθλήματα Ελβετίας και 12 Κύπελλα και μεταξύ των παικτών που υπάρχουν στο ρόστερ είναι και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Μοχάμπεντ Ελιονούσι.

Όσον αφορά τον ΑΠΟΕΛ, θα ταξιδέψει στη Λιθουανία για να αναμετρηθεί στο πρώτο παιχνίδι με τη Σούντουβα, ενώ στο άλλο παιχνίδι για το μονοπάτι των μη πρωταθλητών, ο Άγιαξ κληρώθηκε με τη Στουρμ Γκρατς.

Πρώτος προκριματικός γύρος (10/11 & 17/18 Ιουλίου)

Torpedo Kutaisi (GEO) v Sheriff (MDA)
Shkëndija (MKD) v The New Saints (WAL)
Sūduva (LTU) v APOEL (CYP)
Olimpija Ljubljana (SVN) v Qarabağ (AZE)
F91 Dudelange (LUX) v Videoton (HUN)

Νικητής προ-προκριματικού γύρου v Malmö (SWE)
HJK Helsinki (FIN) v Víkingur (FRO)
Ludogorets Razgrad (BUL) v Crusaders (NIR)
Cork City (IRL) v Legia Warszawa (POL)
Valur Reykjavík (ISL) v Rosenborg (NOR)

Kukës (ALB) v Valletta (MLT)
Flora Tallinn (EST) v Hapoel Beer-Sheva (ISR)
Spartaks Jūrmala (LVA) v Crvena zvezda (SRB)
Alashkert (ARM) v Celtic (SCO)
Spartak Trnava (SVK) v Zrinjski (BIH)
Astana (KAZ) v Sutjeska (MNE)

Δεύτερος προκριματικός γύρος (24/25 Ιουλίου και 31 Ιουλίου/1 Αυγούστου)

Μονοπάτι πρωταθλητών

Astana (KAZ) / Sutjeska (MNE) v Midtjylland (DEN)
Ludogorets Razgrad (BUL) / Crusaders (NIR) v F91 Dudelange (LUX) / Videoton (HUN)
Kukës (ALB) / Valletta (MLT) v Olimpija Ljubljana (SVN) / Qarabağ (AZE)
CFR Cluj (ROU) v Winners of the preliminary round / Malmö (SWE)
Dinamo Zagreb (CRO) v Flora Tallinn (EST) / Hapoel Beer-Sheva (ISR)

Spartaks Jūrmala (LVA) / Crvena zvezda (SRB) v Sūduva (LTU) / APOEL (CYP)
BATE Borisov (BLR) v HJK Helsinki (FIN) / Víkingur (FRO)
Shkëndija (MKD) / The New Saints (WAL) v Torpedo Kutaisi (GEO) / Sheriff (MDA)
Cork City (IRL) / Legia Warszawa (POL) v Spartak Trnava (SVK) / Zrinjski (BIH)
Alashkert (ARM) / Celtic (SCO) v Valur Reykjavík (ISL) / Rosenborg (NOR)

Μονοπάτι μη πρωταθλητών

PAOK (GRE) v Basel (SUI)
Ajax (NED) v Sturm Graz (AUT)