Η μάχη για την άνοδο και τη σωτηρία στους ομίλους του βορρά

Δύο αγωνιστικές απομένουν για το φινάλε του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής και η μάχη για τον προβιβασμό αλλά και για την αποφυγή του υποβιβασμού βρίσκεται στο αποκορύφωμά της. Μαθηματικά σε κανέναν όμιλο από τους τέσσερις πρώτους (βορράς) δεν έχει κριθεί ο πρωταθλητής ενώ, στους δύο απ’ αυτούς δεν έχει κριθεί ούτε η δεύτερη θέση που οδηγεί σε αγώνες μπαράζ.

Αναλυτικά οι βαθμολογίες και το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Βαθμολογία

1  Καβάλα 60 (60 – 8)
2. Νέστος Χρυσ. 59 (47 – 13)
3. Πανσερραϊκός 42 (40 – 23)
4. Αετός Ορφ. 39 (42 – 29)
5. Απόλλων Παραλ. 39 (30 – 20)
6. Αλέξ. Κιλκίς 36 (26 – 17)
7. Άρης Αβάτου 35 (24 – 21)
8. Ορφέας Ξάν. 33 (27 – 25)
9. Κεραυνός Πέρν. 31 (26 – 24)
10. ΑΕ Καλαμπακίου 25 (17 – 28)
11. Εθνικός Αλεξ. 21 (22 – 46)
12. Ασπίδα Ξάνθ. 20 (19 – 52)
13. Εθνικός Σιδηρ. 13 (12 – 49)
14. ΠΑΟ Κοσμίου 13 (21 – 58)
* Ο Κεραυνός Πέρνης έχει έναν μηδενισμό και -3 βαθμούς

Η επόμενη αγωνιστική (25η)

7 Απριλίου, 16:00

Απόλλων Παραλιμνίου – Ασπίδα Ξάνθης

Καβάλα – Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Κεραυνός Πέρνης – ΑΕ Καλαμπακίου

Άρης Αβάτου – Αλέξανδρος Κιλκίς

ΠΑΟ Κοσμίου – Ορφέας Ξάνθης

Εθνικός Σιδηροκάστρου – Νέστος Χρυσούπολης

Αετός Ορφανού – Πανσερραϊκός

2ος όμιλος

Βαθμολογία

1  Βέροια 51 (47 – 15)
2. Τρίγλια 49 (34 – 18)
3. Άρης Παλαιοχ. 48 (42 – 26)
4. Νίκη Αγκαθ. 47 (26 – 11)
5. Εδεσσαϊκός 41 (41 – 13)
6. Αλμωπός Αριδ. 39 (33 – 16)
7. Μακεδονικός 36 (32 – 27)
8. Αγροτικός Αστ. 34 (25 – 24)
9. Γιαννιτσά 34 (28 – 21)
10. Ολυμπιακός Κυμ. 19 (11 – 30)
11. ΠΑΟ Κουφ. 18 (19 – 39)
12. Μελίτης 18 (28 – 63)
13. ΑΠΕ Λαγκαδά 13 (14 – 46)
14. Ερμής Αμυντ. 12 (20 – 51)

Η επόμενη αγωνιστική (25η)

7 Απριλίου, 16:00

ΠΑΟ Κουφαλίων – Μακεδονικός

Τρίγλια – Γιαννιτσά

Αλμωπός Αριδαίας – Αγροτικός Αστέρας

Βέροια – Ολυμπιακός Κυμίνων

Ερμής Αμυνταίου – Νίκη Αγκαθιάς

ΑΠΕ Λαγκαδά – Εδεσσαϊκός

Άρης Παλαιοχωρίου – Μελιτέας Μελίτης

3ος όμιλος

Βαθμολογία

1  Κρόνος Αργ. 42 (26 – 9)
2. Μακεδονικός Φ. 42 (40 – 21)
3. Θεσπρωτός 41 (32 – 13)
4. Αχέρων Καν. 41 (32 – 16)
5. Ναυπακτιακός 40 (37 – 18)
6. Σούλι Παραμ. 37 (30 – 19)
7. Λευκίμμη 36 (40 – 19)
8. Τηλυκράτης 36 (30 – 20)
9. Μέγας Αλέξ. 32 (33 – 27)
10. Θρίαμβος Σερβ. 30 (29 – 18)
11. Μακεδονικός Σ. 16 (19 – 37)
12. Γρεβενά Αερ. 5 (8 – 80)
13. Φλωριάδα -7 (0 – 59)
* Η Φλωριάδα έχει τρεις μηδενισμούς, -9 βαθμούς και αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα

Η επόμενη αγωνιστική (25η)

7 Απριλίου, 16:00

Μακεδονικός Φούφα – Κρόνος Αργυράδων

ΑΕ Λευκίμμης – Σούλι Παραμυθιάς

Φλωριάδα – Μακεδονικός Σιάτιστας (ματαιώθηκε)

Τηλυκράτης – Θρίαμβος Σερβιανών

Θεσπρωτός – Ναυπακτιακός Αστέρας

Αχέρων Καναλακίου – Γρεβενά Αεράτα

Ρεπό: Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας

 

4ος όμιλος

Βαθμολογία

1  Ολυμπιακός Β. 65 (62 – 12)
2. Νίκη Βόλου 63 (61 – 10)
3. Αστέρας Ιτ. 42 (35 – 22)
4. Μετέωρα 39 (39 – 23)
5. Αλμυρός 34 (33 – 19)
6. Οικονόμος 33 (26 – 29)
7. Πιερικός 32 (32 – 30)
8. Θησέας Αγρ. 32 (28 – 33)
9. ΑΟ Σελλάνων 32 (29 – 27)
10. Αχιλλέας Νεοκ. 27 (29 – 37)
11. Στυλίδα 24 (22 – 54)
12. Απόλλων Μακρ. 24 (22 – 36)
13. Φωκικός 17 (18 – 41)
14. Αναγέννηση -8 (7 – 70)
* Η Αναγέννηση έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα και έχει -9 βαθμούς

Η επόμενη αγωνιστική (25η)

7 Απριλίου, 16:00

ΑΟ Σελλάνων – Θησέας Αγριάς

ΑΟ Στυλίδας – Πιερικός

Νίκη Βόλου – ΑΣ Μετέωρα

Απόλλων Μακρυχωρίου – Οικονόμος Τσαριτσάνης

Φωκικός – Αναγέννηση Καρδίτσας (ματαιώθηκε)

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Ολυμπιακός Βόλου

ΓΣ Αλμυρού – Αστέρας Ιτέας