Σε τέσσερις ακόμη αγώνες έτρεξαν οι Βολιώτες δρομείς

Δεν πέρασαν ούτε 12 ώρες από τη διεξαγωγή του αγώνα-πρότυπου της πόλης μας, του 5ου Ημιμαραθωνίου Βόλου, και αρκετά μέλη του ΣΔΥΒ μπήκαν ξανά σε αγωνιστικούς ρυθμούς τρέχοντας σε ακόμη 4 μέρη της Ελλάδας. Έτσι στο Ωραιόκαστρο, στον 1ο Αγώνα Δρόμου Δρυμού 2ος στα 6 χιλιόμετρα τερμάτισε ο Τόλης Κουτσουμπές με 23’19, και 2η στην κατηγορία η Κατερίνα Καραντζιά (31’05). Και οι δύο το Σάββατο διακρίθηκαν στον Δρόμο 5χλμ του Ημιμαραθωνίου Βόλου. Τρίτη στην κατηγορία ήταν η Ευμορφία Ντόβα στα 12 χιλιόμετρα (χρόνος 1.22.27), και ανέβηκε για πρώτη φορά σε βάθρο κατακτώντας το πρώτο της κύπελλο.

Τη 15η θέση πήρε στον ορεινό αγώνα απόστασης 40 χιλιομέτρων Kissavos Marathon Race ο Απόστολος Μπαρμπούλης με χρόνο 5.19.11. Τερμάτισαν 76 δρομείς, ενώ άλλοι 77 έτρεξαν στα 20 χιλιόμετρα και 199 στα 12 χιλιόμετρα. Σε αυτή την απόσταση τερμάτισε 48ος ο Γιώργος Αλμπανούδης με 1.20.14, και 82ος ο Χαράλαμπος Γιώτας με 1.28.32. Μάλιστα οι δύο δρομείς μια μέρα πριν έτρεξαν στον Δρόμο 5 χιλιομέτρων του 5ου Ημιμαραθωνίου Βόλου.
Στην Αμφίκλεια πραγματοποιήθηκε το 12ο Μονοπάτι Παρνασσού, και στα 6 χιλιόμετρα ο Νίκος Ιωάννου πήρε την 35η θέση με 1.05.39.

Στη Βουλιαγμένη έγινε ο αγώνας τριάθλου Xterra, με τον Γιάννη Κλόκα στην πρώτη του συμμετοχή στο αγώνισμα να τερματίζει πρώτος στην κατηγορία του εξασφαλίζοντας συμμετοχή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Αυτοί είναι οι αγώνες για τους οποίους συνεχίζονται οι εγγραφές από τον σύλλογο. Οι δηλώσεις γίνονται στο κατάστημα Aspirina Δημητριάδος 160:

Lamia Night & Run 2019 4 Μαΐου 10χλμ, και 2.800μ ποσό συμμετοχής 10 και 5 ευρώ αντίστοιχα. Επίσης σκυτάλη 2 Χ 5.000 με 5 ευρώ ανά άτομο (λήξη εγγραφών 29/4).
10ος Ιπποκράτειος Αγώνας Δρόμου Λάρισα 5 Μαΐου 10 και 3 χιλιόμετρα, ποσό συμμετοχής 5 ευρώ ανεξαρτήτως αγώνα (λήξη εγγραφών 23/4)
Άσπρη Πολιτεία, στα Άσπρα Σπίτια Παραλίας Διστόμου 5 Μαΐου 10 και 5 χιλιόμετρα, ποσό συμμετοχής 5 ευρώ για κάθε αγώνα (λήξη εγγραφών 29/4)
Koziakas Mountain Race 12 Μαΐου.
20 και 10 χιλιόμετρα, ποσό συμμετοχής 18 και 13 ευρώ αντίστοιχα (λήξη εγγραφών 6/5)

Το Σάββατο 11 Μαΐου θα πραγματοποιηθεί για πρώτη φορά μια μεγάλη διοργάνωση, το ποδηλατικό Brevet Πηλίου, 200 χιλιομέτρων. Ο Σύλλογος Δρομέων Βόλου θα είναι υποστηρικτής της διοργάνωσης, και τα μέλη του μπορούν να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους επικοινωνώντας απευθείας στο event που έχει δημιουργηθεί από τη διοργάνωση στο διαδίκτυο.