100 δρομείς του ΣΔΥ Βόλου σε όλα τα τερέν! (pics)

Εξαιρετικά κύλησαν για τον ΣΔΥ Βόλου τα Σαββατοκύριακα 14-15 και 21-22 Οκτωβρίου, με τους δρομείς του να τρέχουν σε πλήθος αγώνων σε Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Καλλιθέα, Ρόδο, Γρεβενά, αλλά και στο εξωτερικό, σε Σκόπια και σε ΗΠΑ. Συμπεριλαμβανομένων και των συμμετοχών στο 4ο ΗΡΑΚΛΗΣ Γορίτσα Trail στις 15 Οκτωβρίου για τον οποίο αγώνα έχουμε αναφερθεί σε προηγούμενη δημοσίευση, οι αγωνιστικές παρουσίες προσέγγισαν τις 100. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει να γίνει στους τερματισμούς σε επίπονους αγώνες, του Αντώνη Νικολόπουλου στα 100 μίλια του Παρανεστίου, και του Χαράλαμπου Μάνδρου στο IRONMAN 70.3 Vouliageni, Greece.

Πιο αναλυτικά :

Ένα πολύ δυνατό τεστ αποτέλεσε για τους δρομείς του ΣΔΥ Βόλου ενόψει της συμμετοχής τους στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας 3 βδομάδες μετά, ο 11ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης που έγινε το βράδυ του Σαββάτου 21 Οκτωβρίου στη συμπρωτεύουσα η οποία κατακλύστηκε από 11.000 δρομείς από όλο τον κόσμο. Από τον ΣΔΥΒ έτρεξαν 36 αθλητές μέλη του : 24 στον Ημιμαραθώνιο, 10 στα 10 χιλιόμετρα, 2 στα 5χλμ. Αγωνίστηκαν οι εξής δρομείς μέλη του συλλόγου:

Γιάννης Αντωνίου 32:43

Ταυτόχρονα στην άλλη πλευρά της Ελλάδας έγινε ο 2ος Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Πάτρας Φάνης Τσιμιγκάτος με συμμετοχή 10 αθλητών του συλλόγου με αυθημερόν μετάβαση και επιστροφή με λεωφορείο της διοργάνωσης για τους δρομείς από τη Θεσσαλία. Από τον ΣΔΥΒ έτρεξαν :

12η Βάνα Σπύρου 1:40:25 (2η στην κατηγορία)

61η Αλεξία Τζήμου 2:04:04

74η Εύα Δαφνή 2:07:52

96η Ευαγγελία Παπαχρήστου 2:16:41 (2η στην κατηγορία)

106η Κωνσταντία Σπανού 2:22:13

178 Χρυσοβαλάντης Σκαρίμπας 24:27

345 Δημήτρης Ζιζάνης 27:19

411 Λεωνίδας Παπαχρήστος 28:29

157η Χριστίνα Βουραζέρη 30:49

881 Θεοδόσης Μπαντίδος 39:32

Βραδινός αγώνας έγινε το Σάββατο και στην Καλλιθέα στην Αθήνα, όπου ο Γιώργος Δαφνής αναδείχθηκε ο μεγάλος νικητής στα 2,5 χιλιόμετρα του Kallithea Night Run 2023, με χρόνο 8:38.

Την επόμενη ημέρα, επιτυχίες και στα Γρεβενά, στο Kastraki Trail 2023 είχαν οι δρομείς του ΣΔΥΒ. 9ος στα 11 χιλιόμετρα και 1ος στην κατηγορία τερμάτισε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 59:52. Ακολούθησαν 12ος γενικής και 2ος στην κατηγορία ο Μάριος Αδαλόγλου με 1:00:49, και 24ος ο Γιάννης Ζήσης με 1:06:51.

Με μαζική συμμετοχή οι δρομείς του ΣΔΥΒ έτρεξαν ή περπάτησαν για καλό σκοπό στο Τρέχω για τη Φλόγα στην παραλία του Βόλου.

Στο Παρανέστι, και στο half Ironman Βουλιαγμένης

Μεγάλες στιγμές στο Παρανέστι Δράμας για τον Αντώνη Νικολόπουλο, που τερμάτισε για ακόμη μία φορά το Virgin Forest Ultra Trail 100 μιλίων (163 χιλιόμετρα) σε χρόνο 33 ώρες 33:30 και στην 49η θέση. Παράλληλα οι στιγμές ήταν και τόσο όμορφες, με τον τερματισμό του δρομέα να γίνεται με την οικογένειά του.

Ο Χαράλαμπος Μάνδρος τερμάτισε το 4ο του half Ironman. Για 2η συνεχομένη χρονιά αγωνίστηκε στον διεθνή αγώνα IRONMAN 70.3 Vouliageni, Greece (1.900μ κολύμβηση, 90χλμ ποδήλατο, Ημιμαραθώνιος τρέξιμο), και πέτυχε χρόνο 7 ώρες 29:19.

Οι αγώνες της 14-15 Οκτωβρίου

Το Σάββατο 14 Οκτωβρίου 2023, η πανέμορφη περιοχή της Κρεμαστής στη Ρόδο, φιλοξένησε τον Δάφνινο Αγώνα Vargas-Antaios 10k FFF. Ο Χρήστος Αγνουσιώτης τερμάτισε σε 37:03 τα 10 χιλιόμετρα, και κατέλαβε τη 2 θέση.

Ο ορεινός αγώνας Momata Rock Trails Prilep έγινε στην περιοχή κοντά στα Σκόπια, και ο ΣΔΥΒ ήταν εκεί με τον Αμβρόσιο Δημητριάδη που τερμάτισε σε 1:05:43, νικητής της ηλικιακής κατηγορίας και 7ος στη γενική κατάταξη.

Στις ΗΠΑ στα σύνορα με τον Καναδά, έγινε ο Mount Desert Island Μarathon, στην Πολιτεία του Maine. Η διαδρομή είχε πολλές ανηφοροκατηφόρες, αλλά οι συμμετέχοντες αποζημιώθηκαν από την πανέμορφη διαδρομή. Ο Παύλος Ζάχος με 1:48:11 πήρε την 100η θέση μεταξύ των 700 δρομέων στον Ημιμαραθώνιο, ενώ ήταν 5ος κατηγορίας 45-49.

Την ίδια ημέρα δεκάδες δρομείς του ΣΔΥΒ αγωνίστηκαν στο 4ο ΗΡΑΚΛΗΣ Γορίτσα Trail που διοργάνωσε ο σύλλογος.

Η διήμερη εκδρομή στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας 11-12 Νοεμβρίου

Δύο βδομάδες μένουν για τη διεξαγωγή του Αυθεντικού Μαραθωνίου Αθήνας, και ο ΣΔΥΒ συγκεντρώνει από τα μέλη του που θα ακολουθήσουν την εκδρομή, τα χρήματα για το ξενοδοχείο και για τα 2 λεωφορεία που θα ναυλώσει ο σύλλογος. Αυτό θα γίνεται στις συναντήσεις των μελών κάθε Τετάρτη στο στάδιο ΕΑΚ από ώρα 19.00 ως 19.30, ενώ όποιος δεν μπορεί, πρέπει να επικοινωνεί με τον σύλλογο ή με τον Κ. Παλάντζα στο 6993953012. Για τα λεωφορεία υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις για δρομείς και για συνοδούς, ενώ για το ξενοδοχείο τα δωμάτια έχουν συμπληρωθεί. Επίσης όποιος δεν θα μπορέσει να συμμετέχει τελικά στον αγώνα, πρέπει να το αναφέρει ώστε να διατεθεί η συμμετοχή του σε δρομέα από τη λίστα αναμονής που κρατείται, και να του επιστραφεί το ποσό που έδωσε.

Προκήρυξη Εκλογικοαπολογιστικής Συνέλευσης και Αρχαιρεσιών του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου

Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου προκηρύσσει την διενέργεια εκλογικό-απολογιστικής συνέλευσης την Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 15.00 στα γραφεία του στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στον Βόλο. Στην περίπτωση μη απαρτίας των οικονομικά εντάξει μελών η γενική συνέλευση θα διεξαχθεί την ίδια μέρα και ώρα 15:30 σύμφωνα με το αριθ. 31 του καταστατικού του Συλλόγου.

Οι αρχαιρεσίες για την ανάδειξη του νέου ΔΣ και της εξελεγκτικής επιτροπής θα πραγματοποιηθούν την Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2023 στα γραφεία του στο Πανθεσσαλικό Στάδιο στον Βόλο. Οι εκλογές θα διαρκέσουν από τις 15.45 ως τις 19.00.

Παρακαλούνται τα μέλη που επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το ΔΣ ή για την εξελεγκτική επιτροπή να το δηλώσουν το αργότερο 5 ημέρες πριν τη διεξαγωγή των εκλογών, στο ΔΣ του συλλόγου, στον πρόεδρο του συλλόγου Παλάντζα Κωνσταντίνο ή στο mail του Συλλόγου [email protected] προκειμένου να συγκροτηθεί το ψηφοδέλτιο.