Στην οκτάδα του Ευρωπαϊκού, με …περίπατο η Εθνική νεανίδων

Έναν ωραίο, βραδινό και υγιεινό περίπατο έκανε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων στον τρίτο αγώνα της στον Α’ Όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στο κολυμβητήριο του ΕΑΚ Βόλου, την Τρίτη (3/9), κόντρα στη Ρουμανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε άνετα με 31-6, καθώς η διαφορά κλάσης με τις Ρουμάνες είναι τεράστια, πέτυχε την τρίτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες και σφράγισε και τυπικά την πρωτιά στον Όμιλο, που της δίνει την απευθείας πρόκριση στην 8άδα .

Έτσι τα κορίτσια του Κώστα Δήμου σκέπτονται πλέον μόνο τον σπουδαίο προημιτελικό της Πέμπτης (5/9), στις 20.00, όπου θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια του χιαστί αγώνα Ρωσία – Ισραήλ (θα γίνει αύριο Τετάρτη 4/9 στις 20.00). Πιθανότατα αντίπαλος θα είναι η ομάδα της Ρωσίας και πάνω σ’ αυτήν προσαρμόζει το σχέδιό του το επιτελείο της Εθνικής, με στόχο πλέον την πρόκριση στην 4άδα.

Η Ελλάδα ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο ματς με τη Ρουμανία, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Δήμου χρησιμοποίησε όλες τις κοπέλες που είχε στη διάθεσή του στη 13άδα, δοκίμασε σχήματα και φυσικά βγήκαν πολλές κόντρες. Η Ελλάδα είχε 3/6 παίκτη παραπάνω, 3/4 πέναλτι. Η Ρουμανία είχε 3/4 παίκτη παραπάνω

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΣΚΟΡ:

Α’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Μπιτσάκου 1-0 (κόντρα) 7.37, Νίνου 2-0 (περιφ.) 6.10, Φουντωτού 3-0 (κόντρα) 5.47, Μπιτσάκου 4-0 (πέναλτι) 5.10, Τσιμάρα 5-0 (περιφ.) 4.17, Τορνάρου 6-0 (φουντ.) 2.04, Βιντικάν 6-1 (π.π.) 1.04, Καϊάφα 7-1 (φουντ.) 0.31.

Β’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Ολτεάνου 7-2 (περιφ.) 7.13, Χέλμη 8-2 (πέναλτι) 6.50, Ολτεάνου 8-3 (π.π.) 6.10, Ξανθοπούλου 9-3 (π.π.) 5.49, Χέλμη 10-3 (περιφ.) 5.17, Χέλμη 11-3 (κόντρα) 3.40, Μπιτσάκου 12-3 (φουντ.) 2.33, Μουστακαρία 13-3 (περιφ.) 1.31, Μουστακαρία 14-3 (περιφ.) 0.08.

Γ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Τσιμάρα 15-3 (φουντ.) 7.16, Τσιμάρα 16-3 (κόντρα) 6.09, Νίνου 17-3 (περιφ.) 5.32, Φουντωτού 18-3 (περιφ.) 3.56, Νίνου 19-3 (κόντρα) 2.53, Νίνου 20-3 (περιφ.) 1.58, Νίνου 21-3 (κόντρα) 1.23, Τορνάρου 22-3 (φουντ.) 0.42.

Δ’ ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Τριχά 23-3 (περιφ.) 7.30, Νίνου 24-3 (περιφ.) 7.06, Φουντωτού 25-3 (πέναλτι) 6.10, Τριχά 26-3 (περιφ.) 5.13, Μπιτσάκου 27-3 (φουντ.) 4.29, Μουστακαρία 28-3 (περιφ.) 3.38, Ολτεάνου 28-4 (περιφ.) 3.18, Μουστακαρία 29-4 (περιφ.) 2.52, Ολτεάνου 29-5 (περιφ.) 2.32, Καϊάφα 30-5 (π.π.) 2.22, Τσιμάρα 31-5 (π.π.) 1.31, Μπόνικα 31-6 (π.π.) 0.03.

ΕΛΛΑΔΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ 31-6

Οκτάλεπτα: 7-1, 7-2, 8-0, 9-3.

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Δήμου): Λάζαρη, Καϊάφα 2, Μουστακαρία 4, Ξανθοπούλου 1, Φουντωτού 3, Τσιμάρα 4, Νίνου 6, Μπόβαλη, Τορνάρου 2, Μπιτσάκου 4, Τριχά 2, Χέλμη 3, Καρύτσα.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Τογκάνελ, Βίντικαν 1, Πιεντεμόντε, Σάβου, Ολτεάνου 4, Ροσμέντενιουτς, Νάγκι, Σάντου, Μπόνκα 1, Νεκουλάι, Φεσιόρου, Κριστέα, Ιλιέσκου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ Α’ ΟΜΙΛΟΥ (Τελική 3 αγ.):

1. ΕΛΛΑΔΑ 9 (9-47)

2. Σερβία 6 (44-39)

3. Γαλλία 3 (38-36)

4. Ρουμανία 0 (25-63)

Το πρόγραμμα της Τετάρτης 4/9:

9.30 Ρουμανία – Βουλγαρία (θέσεις 13-16)

11.00 Τσεχία – Τουρκία (θέσεις 13-16)

12.30 Σερβία – Μ. Βρετανία (χιαστί για πρόκριση στην 8άδα)

17.00 Γερμανία – Γαλλία (χιαστί για πρόκριση στην 8άδα)

18.30 Ουγγαρία – Σλοβακία (χιαστί για πρόκριση στην 8άδα)

20.00 Ρωσία – Ισραήλ (χιαστί για πρόκριση στην 8άδα)

 

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής