Ήττα στο τελευταίο δεκάλεπτο για τη Νίκη στον Παλαμά

To black out του τελευταίου δεκαλέπτου κόστισε το “ροζ φύλλο” του αγώνα στη Νίκη Βόλου κόντρα στους Τιτάνες Παλαμά.

Οι Βολιώτες ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ από την πρώτη περίοδο (15-22), διαφορά που παρέμεινε και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (26-33). Η άμυνα έκανε τη διαφορά για τη Νίκη περιορίζοντας τους αντιπάλους μόλις σε 26 πόντους σε 20 λεπτά.

Παρά τους 20 πόντους που πέτυχαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά όχι μόνο δεν μειώθηκε, αντιθέτως διευρύνθηκε στους 9 πόντους (46-55). Τίποτα δεν προμήνυε αυτό που ακολούθησε στην τελευταία περίοδο. Οι ομάδα των Τιτάνων βρήκε τον τρόπο να διασπά την άμυνα των γηπεδούχων και το άγχος μεταφέρθηκε στους παίκτες της Νίκης που έσπασαν τα “στεφάνια”. Με επιμέρους σκορ 27-13 οι Καρδιτσιώτες γύρισαν τούμπα το παιχνίδι και κατέκτησαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα

Τιτάνες Παλαμά-Νίκη Βόλου 73-68

Δεκάλεπτα: 15-22, 26-33, 46-55, 73-68

Διαιτητές: Τσιαπλής-Παπαγεωργίου-Παπανικολάου Γ.

Τιτάνες Παλαμά(Χαντζιάρας): Καλτσουνάς, Τσούμας Γ., Μάνος 15(3), Καραδήμας 8(2), Σφακιανός 3, Ξένος 2, Τσούμας Σ. 17(3), Φαλιάκης Σ., Μανδαλάκης 24(2), Μούμογλου 4(1), Αρχοντούλης, Βλάχος.

Νίκη Βόλου(Μαύρος, Κοσμάτος): Νικολής, Βερτζάγιας 13(1), Σαριμπαλίδης 11(3), Σκουφεζής, Σούλης, Κουτίνας 9, Σπανόπουλος 2, Μπουσκολίτης 5(1), Δελετζες, Λόλας, Καλλές 19, Ξενιτίδης 8.