![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2023/03/KARALIS-2023-scaled.jpg)
Καλύτερος ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε της Νίκης Βόλου με 19-60 και διατηρήθηκε αήττητος στον 1ο όμιλο του πρωταθλήματος μπάσκετ κορασίδων της ΕΣΚΑΘ. Μια αγωνιστική πριν τη λήξη του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή Μαγνησίας και ετοιμάζεται πλέον για την επόμενη φάση του Πανθεσσαλικού πρωταθλήματος.
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2024/04/dsc0626-e1715498746768.webp)
Την πρωταθλήτρια Μαγνησίας ομάδα μπάσκετ κορασίδων του Ολυμπιακού Βόλου με προπονητές την Ελένη Παπαθανασίου και τον Κώστα Δέρβο συγκροτούν οι καλαθοσφαιρίστριες:
Βασιλική Σιουμουρέκη, Δέσποινα Καραστάθη, Αναστασία Ράπτη, Κατερίνα Πολύζου, Λυδία Δαλαμάγκα, Λογοδότη Σμαράγδα, Μαρίνα Κοτοπούλη, Νιφόρου Μαριτίνα, Κατερίνα Δραγατζίκη, Κωστοπούλου Έλενα.
Χορηγός και συμπαραστάτης της ομάδας είναι το πολυιατρείο ΑΝΑΣΣΑ και ο κ. Δημήτρης Καραστάθης
Η Διοίκηση του Α.Σ. Ολυμπιακός Βόλου 1937 συγχαίρει τις αθλήτριες και τους προπονητές για την κατάκτηση του τίτλου και τους εύχεται νέες επιτυχίες στη συνέχεια του Πανθεσσαλικού πρωταθλήματος.
Διαιτητές: Δημητρόπουλος, Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 0-12, 7-22, 13-40, 19-60
ΝΙΚΗ (Γαλανάκης): Ψιλιώτη, Κύρια 4, Ψαρογιάννη 3 (1), Αναστασιάδη 2, Τσομπανοπούλου, Γέρου, Σουλιώτη Θ. 2, Παπαευαγγέλου 2, Μητρολιού, Κοζάκη, Σουλιώτη Μ. 4, Μαρίνου 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παπαθανασίου-Δέρβος): Ράπτη 2, Δαλαμάγκα, Πολύζου 18, Νιφόρου, Λογοδότη 8, Σιουμουρέκη 16, Καραστάθη 5, Κοτοπούλη 12.
![](https://www.goalpost.gr/wp-content/uploads/2022/11/boukis-1.jpg)
Ακολουθήστε το goalpost.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις