Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ18: Η Νίκη πρώτη στη Μαγνησία και 2η στη Θεσσαλία (pics)

Μία ακόμη επιτυχία σημείωσε το τμήμα στίβου της Νίκης Βόλου κατατάσσοντας για μία ακόμη φορά το σωματείο βαθμολογικά στην 1η θέση στη Μαγνησία και την 2η στη Θεσσαλία καθώς και την 45η θέση στα κορίτσια ανάμεσα από τα 131 σωματεία που συμμετείχαν πανελλαδικά.

Ο σύλλογος της Νίκης συμμετείχε στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου Κ18 το Σαββατοκύριακο 1-2/7/2023 το οποίο διεξήχθη στο Παμπελοποννησιακό στάδιο της Πάτρας με εννέα αθλητές και αθλήτριες.

Πιο συγκεκριμένα η Καυκούλα Παρασκευή συμμετείχε στα 100μ. κάνοντας στον προκριματικό αγώνα ατομικό ρεκόρ γράφοντας το χρονόμετρο την εξαιρετική επίδοση 12″45 και δίνοντας της το εισιτήριο για τον τελικό ανάμεσα στις 86 συμμετέχοντες αθλήτριες. Στον αγώνα του τελικού η επίδοση της ήταν 12″65 κατατάσσοντας την στην 14η θέση. Επίσης συμμετείχε και στην σκυταλοδρομία 4×100μ. όπου η ομάδα μας κατέκτησε την 6η θέση ανάμεσα στα 34 σωματεία κάνοντας ρεκόρ χρονιάς 49″71 μαζί με τις αθλήτριες μας Μαυρομιχάλη Ευτυχία, Κοντονίνα Αποστολία και Σκουφογιάννη Σεμίνα. Να σημειωθεί ότι η ομάδα μας στα 4×100μ. ήταν η μοναδική που συμμετείχε με 3 αθλήτριες της κατηγορίας Κ16 (γεν.2008) στο πρωτάθλημα από τις 4 συμμετέχοντες και μπόρεσαν να συναγωνιστούν με πολύ μεγάλη επιτυχία τις μεγαλύτερες ηλικιακά αθλήτριες!!!

Η Κοντονίνα Αποστολία συμμετείχε επίσης στα 200μ. κάνοντας ατομικό ρεκόρ 26″62 κατακτώντας την 19η θέση ανάμεσα σε 79 αθλήτριες. Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχαν και οι αθλήτριες Μαυρομιχάλη Ευτυχία και Σκουφογιάννη Σεμίνα με χρόνο 27″48 (49η θέση) και 28″32 (69η θέση) αντίστοιχα.

Στα 200μ. συμμετείχε ο Ιωαννίδης Απόστολος όπου έκανε ατόμικο ρεκόρ 23″43 και για μία μόνο θέση δεν του δόθηκε η ευκαιρία να συμμετέχει στον τελικό για ένα εκατοστό του δευτερολέπτου και τελικά κατέλαβε την 17η θέση ανάμεσα σε 61 αθλητές. Να σημειώσουμε ότι ο αθλητής μας ήταν ο μικρότερος ηλικιακά (γεν.2008) που συμμετείχε στο αγώνισμα και ήταν ο μοναδικός που υπήρχε ηλικιακά στην πρώτη 35άδα του αγωνίσματος το οποίο αποτελεί μεγάλη επιτυχία για τον νεαρό μας αθλητή.

Στα 110μ.εμπ. συμμετείχε ο αθλητής μας Καυκούλας Παναγιώτης όπου κάνοντας ατομικό ρεκόρ 16″29 κατέλαβε την 21η θέση.

Στα 100μ. συμμετείχαν οι αθλητές μας Μιχαλόπουλος Πέτρος με χρόνο 11″76 όπου ένα λάθος στην εκκίνηση του στοίχισε την συμμετοχή του στον τελικό του αγωνίσματος κατατάσσοντας τον στην 29η θέση και ο Αντωνιάδης Αλέξανδρος με χρόνο 12″42 (61η θέση).

Τέλος στο επίπονο αγώνισμα των 3000μ. συμμετείχε ο αθλητής μας Γιαννούχος Γιώργος όπου έδωσε ψυχή και σώμα ώστε να τερματίσει προσπαθώντας να κάνει ένα ατομικό ρεκόρ αλλά τα πόδια του στα τελευταία 150μ. δεν τον ακολουθούσαν και έτσι τερμάτισε στην 34η θέση με χρόνο 10’18″39.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες αθλητές/τριες μας καθώς και στους γονείς που βρίσκονται δίπλα μας και μας εμπιστεύονται!