Επιβλητικός για ακόμα μια φορά ο Κένταυρος Αγριάς

Επιβλητικός για ακόμη μια φορά ο Κένταυρος. Επικράτησε του Αμύντα Αμυνταίου στο ντέρμπι της αγωνιστικής και φιγουράρει πρώτος και μόνος στην βαθμολογία του 2ου Ομίλου (Βορράς) της Β Εθνικής κατηγορίας.
Σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση, και οι δύο ομάδες είχαν από έξι (6) δίλεπτες αποβολές, ο Κένταυρος έκανε μουδιασμένο ξεκίνημα και έχανε μέχρι το 25’. Από το σημείο αυτό όμως και έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση. Το ημίχρονο έκλεισε στο 14-13. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς και η διαφορά άρχισε να αυξάνεται σταδιακά. Το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο και στην λήξη του παιχνιδιού ο φωτεινός πίνακας του ΕΑΚ Βόλου έδειξε το οριστικό 30-21.
Οι προπονητές Κρατήρας και Αναστασίου ήταν για ακόμη μια φορά «διαβασμένοι», αφού εξουδετέρωσαν όλα τα ατού των φιλοξενούμενων. Επίσης, ευτύχησαν να έχουν τον τερματοφύλακα Γρηγόρη Γκαμώτσο (φώτο) σε εκπληκτική μέρα. Απέκρουσε τέσσερα πέναλτι και με καίριες επεμβάσεις σε κρίσιμα σημεία έδωσε το έναυσμα για την νίκη. Ενώ, οι Λαζάρου με εννιά (9) τέρματα και αντίστοιχα ο Χιώτης με οκτώ ( 8 ) διακρίθηκαν στην επίθεση. Η συμβολή της άμυνας ήταν καθοριστική-κυρίως στο δεύτερο μέρος- και αποτέλεσε την λύση στον γρίφο.
Την επόμενο Σάββατο (2/12) ο Κένταυρος θα ταξιδέψει στην ακριτική Καστοριά με στόχο να διευρύνει το αήττητο σερί του.
Πεντάλεπτα: 3-3,5-6,6-7,8-9,11-10,14-13 [ημ], 17-13,18-15,20-17,23-17,26-19,30-21.
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ ΒΟΛΟΥ: Γκαμώτσος, Καλαποδάς, Λαζάρου 9, Χαλκιάς, Ελευθεριάδης 2, Αντωνιάδης 2, Χιώτης 8 Αθ.Μηλιόρδος, Καρανάσιος 3, Ζαμάνης, Μακρής 2, Μιχαλόπουλος 3, Πάσχος 1 .
Δίλεπτα 6-6. Πέναλτι 1/1-6/2.