Το καθήκον του ο Ολυμπιακός Βόλου, πήρε την πρόκριση στην Αγριά

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ κατέκτησε ο Ολυμπιακός Βόλου κερδίζοντας 2-1 τον Θησέα στην Αγριά. Ο Στέλιος Αρσένος έδωσε χρόνο σε πολλούς ποδοσφαιριστές που είχαν λιγότερο χρόνο συμμετοχής στο πρωτάθλημα με αποτέλεσμα η πρόκριση να παραμείνει ανοιχτή μέχρι το τελικό σφύριγμα του κ. Δημητριάδη καθώς οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι στο 80′ όταν και μείωσαν με τον Σιώμο.

Στο 14’ ο Ολυμπιακός Βόλου άνοιξε το σκορ. Ο Οικονόμου πέρασε με μακρινή διαγώνια μπαλιά στον Ματτέα, αυτό σέρβιρε στον Καρατσόλη που από την καρδιά της άμυνας και σε πρώτο χρόνο έστειλε με όμορφο σουτ την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Θησέας προσπάθησε να αντιδράσει και στο 20ο λεπτό ο Σιώμος απείλησε με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σταυράκη

Στο 30’ ο Οικονόμου έβγαλε κάθετα τον Αναστασίου, αυτός γύρισε όμορφα στον Καρατσόλη που αφού ελευθερώθηκε, σούταρε προς την εστία με τον Κουτσιρίμπα να αποκρούει εντυπωσιακά

Ένα λεπτό πριν συμπλήρωση των 45’ ο Θησέας άγγιξε το 1-1. Ο Πρίφτι εκτέλεσε απ’ ευθείας το μακρινό φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και στρώθηκε στον Παρίση, ωστόσο το σουτ του από κοντά πέρασε άουτ.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι στο δεύτερη ημίχρονο. Ο Ματτέα με τεχνικό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουτσιρίμπα που παρά την προσπάθεια δεν μπόρεσε να αποσοβήσει στο 0-2.

Κι ενώ όλα έδειχναν μία άνετη πρόκριση για τον Θησέα, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 80’ με σουτ του Σιώμου και έβαλαν «φωτιά» στο παιχνίδι. Ένα λεπτό αργότερα οι Αγριώτες απείλησαν με ισοφάριση όμως το σουτ του Βουρδάκη μπλόκαρε σταθερά ο Σταυράκης

Στο 88’ ο γηπεδούχοι απείλησαν με ισοφάριση όμως το «ψαλιδάκι» του Βουρδάκη πέρασε πάνω από το δοκάρι του Σταυράκη

Μέχρι το φινάλε το σκορ δεν άλλαξε με αποτέλεσμα οι ερυθρόλευκοι να προκριθούν στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσουν την Α.Ε. 2002