Ήττα από Ισλανδία, μία ευκαιρία ακόμη

Ο τρομερός Γιόνσον (29π.) «σκότωσε» την άμυνα της Εθνικής Νέων, με την Ισλανδία να νικά 70-67 και να ανεβαίνει στην Α’ Κατηγορία, αντιμετωπίζοντας στον τελικό του Ευρωπαϊκού U20 το Μαυροβούνιο.
Ωστόσο, το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχει άλλη μία ευκαιρία, καθώς με νίκη στον μικρό τελικό κόντρα στην Κροατία (24/7, 18:45) θα ανέβει και εκείνο στα μεγάλα… σαλόνια.
Κόνιαρης, Τολιόπουλος, Σκουλίδας, Χαραλαμπόπουλος και Κώττας άρχισαν το ματς για την Εθνική, που δεν «έχτισε» πάνω στο γρήγορο 7-2.

Έχοντας άσχημα ποσοστά στην επίθεση (4/14 δίποντα) και αντιμετωπίζοντας προβλήματα από τον δαιμόνιο Γκούντμουντσον και την καλή κυκλοφορία των Ισλανδών, έχασε τα ηνία του ματς (7-8) και βρέθηκε ακόμη και στο -8 (15-23). Με την είσοδο Λούντζη, Σταμάτη και Μουράτου, η ελληνική ομάδα έγινε πιο κινητική σε άμυνα κι επίθεση με αποτέλεσμα να ροκανίζει σταδιακά τη διαφορά και να προσπερνά με καλάθι του Χαραλαμπόπουλου (28-27). Η πίεση των διεθνών οδηγούσε σε λάθη τους αντιπάλους και κρατώντας τους άσφαιρους για τέσσερα λεπτά έφτασε ακόμη και στο +8 (35-27) ολοκληρώνοντας ένα σερί 12-0, πριν το 37-32 του ημιχρόνου.

Τα τρίποντα των Ισλανδών, όχι μόνο ψαλίδισαν τη διαφορά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (39-38), αλλά στη συνέχεια τους πήγαν στο +5 (41-46), με την Εθνική να αντιμετωπίζει σοβαρό επιθετικό πρόβλημα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ακόμη και στο +8 (51-43), όμως εκεί πήρε «μπρος» ο Δίπλαρος, ο οποίος με δύσκολα καλάθια παρέσυρε και τους συμπαίκτες του, για να πέσει η διαφορά στο καλάθι (49-51), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το ντέρμπι καλά κρατούσε στην τέταρτη περίοδο (55-55), με την Ισλανδία να εκμεταλλεύεται την κακή άμυνα των παικτών του Παπαθεοδώρου και να ξεφεύγει με τον τρομερό Γιόνσον στο +8 (57-65), περίπου 4:00’’ πριν τη λήξη. Τα μεγάλα σουτ των Τολιόπουλου και Λούντζη έβαλαν την Ελλάδα ξανά στο παιχνίδι (67-69), με τον Χαραλαμπόπουλο να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης στα 5’’ και έτσι τους Ισλανδούς να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 70-67.

Δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 49-51, 67-70

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 11 (3), Κώττας 9, Κόνιαρης, Τσαλμπούρης 2, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 14, Δίπλαρος 10 (2), Μουράτος 2, Λούντζης 11 (3), Αντετοκούνμπο.

Ισλανδία (Στέφανσον): Χέρμανσον, Γένσον, Γκούντμουντσον 11 (1), Μπίργκισον 10, Πάλσον 10 (3), Στέφανσον, Γιόνσον 29 (5), Βίγκνισον, Άγκουστσον, Φρίντρικσον, Γκίλφασον, Χλίνασον 10.
Διαιτητές: Κορτές (Ισπανία), Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία), Κάροβιτς (Βοσνία).