Με αντεπίθεση στην 4η περίοδο, ο Γ.Σ.Βόλου επικράτησε της Ανάληψης (64-80)

Πολύ δυνατό παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ έγινε στο κλειστό γυμναστήριο του ΕΑΚ στο Βόλο, το οποίο βρήκε νικητή τον Γ.Σ.Βόλου στο ντέρμπι με την Ανάληψη με σκορ 64-80.
Στο α’ δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Γ.Σ.Βόλου στη συνέχεια με εύστοχους τους Ζαρογιάννη και Καλογερόπουλο προηγήθηκε με μια διαφορά 11 πόντων στο ημίχρονο (σκορ 33-44)…

…Η Ανάληψη όμως δεν …κατέθεσε τα «όπλα». Εκμεταλλευόμενη την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Γ.Σ.Βόλου και με συνεχή τρίποντα των Κοντάκη και Ίλτσογλου προηγήθηκε στο 30′ με 57-54.
Η τέταρτη περίοδος ανήκε στον Γ.Σ.Βόλου ο οποίος πίεσε σ’ όλο το γήπεδο, ενώ βρήκε κι επιθετικές λύσεις. Έτσι, όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά περιορίζοντας τον αντίπαλό του μόλις στους οκτώ πόντους και πετυχαίνοντας 26, έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.
Καλύτεροι των νικητών οι Ζαρογιάννης, Καλογερόπουλος και από τους ηττημένους οι Μωυσίδης, Ίλτσογλου και Κοντάκης
Δεκάλεπτα: 22-21, 33-44, 57-54, 64-80
ΑΝΑΛΗΨΗ (Βλιώρας): Ίλτσογλου 22 (5 τρ), Κλείτσας, Γαλανάκης 2, Κοντάκης 16 (2 τρ), Φάρκωνας 6, Ευαγγελινός 4, Παπαδούλης, Βελίδης, Μωυσίδης 14, Κολέτσης, Μπέης.
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης) Κωστούλας 6, Καλογερόπουλος 21, Τσαπραίλης 5 (1 τρ), Ζήσης 7, Σουλιώτης 4, Ντάκης, Παυλόπουλος 8, Ζέρης 3 (1 τρ), Κουρουπάκης 2, Ζαρογιάννης 23.