Μεγάλη νίκη 53-51 ο Ολυμπιακός Β. μέσα στην Κατερίνη

Μεγάλη νίκη με 51-53 πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου μέσα στην Κατερίνη επί του αξιόμαχου Πιερικο-Αρχέλαου σε εξ’ αναβολής αγώνα για την Α2 μπάσκετ γυναικών και διατηρήθηκε αήττητος και φυσικά πρώτος στο πρωτάθλημα. Ο Πιερικός/Αρχέλαος, ο οποίος προερχόταν από τέσσερις σερί νίκες, πάλεψε με πάθος και διεκδίκησε μέχρι το τέλος του αγώνα τη νίκη.

Δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού στον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ και ισοφάρισε σε 51-51 14” πριν το τέλος του αγώνα. Στην τελευταία επίθεση οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να πετύχουν το νικητήριο καλάθι και να πάρουν μια πολύ σημαντική, όσο και σπουδαία νίκη.
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν νευρικές και άστοχες, με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να ελέγξει τα ρημπάουντ. Έγιναν πολλά λάθη από πλευράς «ερυθρολεύκων», με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να προηγηθούν με 10-6 με τρίποντο της Κωτούλα στο 6′.
Αμέσως ο Μιχάλης Καπουρνιώτης έριξε στο παιχνίδι της έμπειρες Νίκη Ζέρβα και Ελένη Ζήτη, σε μια προσπάθεια να ελέγξει ο Ολυμπιακός το παιχνίδι. Ο Πιερικός έκλεισε το πρώτο 10λεπτο με 18-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με σερί 7-0 πήρε προβάδισμα τριών πόντων 18-21. Ο Πιερικός δεν απογοητεύτηκε, πίεσε σε όλο το γήπεδο, ο Ολυμπιακός δεν απέφυγε τα λάθη, συνέχισε να έχει πρόβλημα στα ρημπάουντ, με τη Φλώρου να ισοφαρίζει 28-28 18” πριν τη λήξη του ημιχρόνου και την Ελένη Ζήτη να πετυχαίνει το 28-30 που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 32′ η Σουλτάνη πέτυχε το 38-45 για τον Ολυμπιακό, με τη διαφορά να φτάνει στη μέγιστη τιμή της (+7). Στη συνέχεια οι γηπεδούχες με σερί 5-0 μείωσαν σε 43-45, ενώ με δύο βολές της Ταντουρόφσκα το σκορ έγινε 43-47.
Με τυχερό τρίποντο στη λήξη του χρόνου η Μπαγκλαρίδου έκανε το 49-51, με το παιχνίδι να παίρνει «φωτιά». Δεκατέσσερα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η 16χρονη Γκοτζαμάνη με δύο βολές ισοφάρισε σε 51-51. Για να έρθει η Ραφαέλα Σουλτάνη στην τελευταία επίθεση, τρύπωσε στο καλάθι και με κοντινό σουτ με ταμπλό έκανε το τελικό 51-53, ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη.

…Καλύτερες του Ολυμπιακού Β. οι Σουλτάνη, Ταντουρόφσκα, Δημητριάδου και του Πιερικού-Αρχελάου οι Κωτούλα, Φλώρου.
Δεκάλεπτα: 18-15, 28-30, 36-41, 51-53
Διαιτητές: Φούντζηλας-Σελεβός
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ(Τσιρογιάννη): Πουρσανίδου, Ζουγκουρίδου 6(1), Φλώρου 10, Γκοτζαμάνη 9, Παπανικολάου 2, Μπαγκλαρίδου 5(1), Λεκάι, Κωτούλα 17(2), Δημητρίαδου 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Παγκαλίδου, Αγαγιώτη, Σουλτάνη 19, Τότσι, Χούτα, Ντελή, Ταντουρόφσκα 12(2), Δημητριάδου 10, Ζήτη 2, Ζέρβα 10, Νούλα, Κοτσιάφτη.