Λύτρωση με Πετράκο στο 85′

Η Νίκη έστω και δύσκολα κέρδισε τον Πιερικό, επανήλθε στα νικηφόρα και πάει στο βολιώτικο ντέρμπι με ανεβασμένη την ψυχολογία. Σ’ ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, οι γηπεδούχοι έλυσαν τον γόρδιο δεσμό στο 85’ χάρη σε τέρμα του Πετράκου με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κόλα. Οι «Βολιώτες» θα μπορούσαν να είχαν ανοίξει το σκορ σε δύο ακόμη περιπτώσεις με τον Ναουμίδη. Στο 9’ ο κεντρικός αμυντικός των γηπεδούχων με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων ενώ στο 77’ το πλασέ του παίκτη της Νίκης εξουδετέρωσε ο Σοϊλεμέζογλου.

Το φιλμ του αγώνα

Δοκάρι με Ναουμίδη

Σ’ ένα κακό πρώτο μέρος η Νίκη δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ, απειλώντας μόνο από στημένες φάσεις. Στην πιο μεγάλη της ευκαιρία ο Ναουμίδης «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι σε σέντρα του Κόλα στο 9’ ενώ στο 30’ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Τσιανάκας που είχε βρει τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Σοϊλεμέζογλου. Οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν σε καμία περίπτωση τον Νίκο Τζήμα, ο οποίος απόλαυσε ένα ξεκούραστο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Το φιλμ του 1ου ημιχρόνου

3′ Ο Κόλα γέμισε από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και πέρασε απ’ όλους με τον Σοϊλεμέζογλου να διώχνει σε κόρνερ

4′ Στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Κόλα από τα δεξιά, ο Παπαδήμας έπιασε ένα γυριστό σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε

9′ Δοκάρι για τη Νίκη. Ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Ναουμίδης πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σοϊλεμέζογλου

29′ Ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν, όμως ούτε ο Κορέτα, ούτε ο Πετράκος μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα

30′ Φάουλ του Κόλα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Τσιανάκα ο οποίος αφού έκανε ωραίο κοντρόλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τον επόπτη όμως να σηκώνει το σημαιάκι του ακυρώνοντας το τέρμα του νεαρού μέσου

39′ Δυνατό σουτ του Κόλα, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σοϊλεμεζόγλου η μπάλα

45′ Κίτρινη στον Λαζόπουλο

45’+1’ Τέλος του 1ου ημιχρόνου

Λύτρωση με Πετράκο στο 85’

Σ’ ένα κακό δεύτερο ημίχρονο η Νίκη κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την πίεση που άσκησε στα τελευταία λεπτά και να πάρει τους τρεις βαθμούς που βάσει της συνολικής εικόνας του αγώνα, δικαιούταν. Συγκεκριμένα στο 85’ο Κόλα έκανε τη σέντρα από δεξιά με τον Πετράκο με καρφωτή κεφαλιά να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στα εναπομείναντα λεπτά με το τελικό σφύριγμα του κ. Μπεκιάρη να βρίσκει τους παίκτες και το προπονητικό τιμ των κυανολεύκων μία αγκαλιά.

Το φιλμ του 2ου ημιχρόνου

54′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τζήμα η μπάλα

61′ Ο Πετράκος έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Κορέτα, αυτό έκανε το γυριστό στην κίνηση με την μπάλα να περνά παράλληλα με την εστία του Σοϊλεμέζογλου​

68′ Ο Νικλητσιώτης εκτέλεσε το φάουλ από τη γωνία της περιοχής των φιλοξενούμενων, με τον Πετράκο να αποτυγχάνει με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντινή θέση

73′ Σέντρα του Παπαδόπουλου από δεξιά, το γυριστό σουτ του Σεχολάρι μπλόκαρε ο Τζήμας

77′ Ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν, η μπάλα στρώθηκε στον αμαρκάριστο Ναουμίδη, όμως το πλασέ που επιχείρησε ο κεντρικός αμυντικός της Νίκης εξουδετέρωσε ο Σοϊλεμέζογλου​

80′ Ο Πετράκος πέρασε στην πλάτη της άμυνας και από τα δεξιά τον Παπαδήμα, αυτός αφού απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, σούταρε στην κίνηση με την μπάλα να περνά πάνω από το δοκάρι της εστίας του Σοϊλεμέζογλου

83′ Κίτρινη στον Παπαδήμα

85’ Γκολ για τη Νίκη. Ο Κόλα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πετράκος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τη Νίκη

90′ Ο Σεχολάρι από θέση βολής δεν θα πιάσει γεμάτο το σουτ με αποτέλεσμα η μπάλα να φτάσει αδύναμα στην αγκαλιά του Τζήμα​

90’+3’ Τέλος του αγώνα

Οι συνθέσεις:

Νίκη Βόλου (Στ. Ξηροφώτος): Τζήμας, Δημολιός, Χατζόγλου, Ναουμίδης, Παπαδήμας, Πετράκος, Τσιανάκας (65’ Σκοπελίτης), Παπαγεωργίου (57’ Νικλητσιώτης), Κόλα, Μέτσε, Κορέτα (78’ Ματθαίου)

Πιερικός (Μ. Ζιώγας): Σοϊλεμέζογλου, Γελαδάρης, Μπαρούτας, Νταντίνης, Κραγιόπουλος, Τσιώμης, Λούγγος, Παπαδόπουλος (75′ Κοκονόζι), Συμεωνίδης (24’ Γαλανόπουλος), Σεχολάρι, Λαζόπουλος (61’ Καρτσαμπάς)