Πήραν το ντέρμπι οι κορασίδες του Ολυμπιακού Β., 58-54 την ΑΕΒ Διμηνίου (42 photos)

Ένα πολύ δυνατό και ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε το πρωί του Σαββάτου στο κλειστό της Ν. Ιωνίας ανάμεσα στην ΑΕΒ Διμηνίου και στον Ολυμπιακό Βόλου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος κορασίδων της ΕΣΚΑΘ. Νικήτρια, τελικά, αναδείχθηκε η ομάδα του Ολυμπιακού με 58-54, με τις νεαρές «ερυθρόλευκες» να αντιδρούν…

…μετά την πρώτη περίοδο, όπου ήταν πίσω στο σκορ με 17-13, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να έχει προβάδισμα έναν πόντο (27-28).
Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός είχε καλύτερη παρουσία, κατάφερε να κλείσει την 3η περίοδο με μια διαφορά επτά πόντων (38-45), ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Το Διμήνι ισοφάρισε, πέρασε μπροστά στο σκορ με 49-47, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει, να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, να ξεφύγει με έξι πόντους (52-58), ενώ με καλάθι στην εκπνοή του αγώνα το Διμήνι μείωσε σε 54-58, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Δεκάλεπτα: 17-13, 27-28, 38-45, 54-58
Διαιτητές: Μπούγλος, Αβραμίδου
ΑΕΒ ΔΙΜΗΝΙΟΥ: (Λότφι) Κουτέ 2, Οικονόμου, Πατρικίου 2, Βλιώρα, Ράτζα, Μιχαηλίδου 23, Γεωργούλα 13 (3), Μοδέα 6, Κυλεριώτη 8.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Παπαθανασίου, Ράμμου) Τζανετοπούλου 2, Χούτα 8, Κανελλοπούλου 6, Λιόλιου 14, Στάμου 12, Παραχάκη, Αρτεμισίου 16 (1), Ψήφου, Θέου, Λιάκου, Νάνου.
Δείτε μέσα από το goalpost.gr στιγμιότυπα από το παιχνίδι ΑΕΒ Διμηνίου-Ολυμπιακός Β.