Με άρωμα Ολυμπιακών Αγώνων και με 24 συμμετοχές από τον ΣΔΥ Βόλου έγινε το Zagori Mountain Running

Ένας από τους πλέον σημαντικούς αγώνες της χώρας είναι το Zagori Mountain Running που έγινε το Σαββατοκύριακο για 10η χρονιά με επίκεντρο το Τσεπέλοβο και συνολικά 1.863 συμμετοχές. Μέσα στις τόσο σημαντικές παρουσίες από την Ελλάδα και το εξωτερικό, ξεχώρισε η χάλκινη Ολυμπιονίκης των ΟΑ του Λονδίνου το 2012 στην κωπηλασία στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών, 5 φορές Παγκόσμια Πρωταθλήτρια και 3 φορές Πρωταθλήτρια Ευρώπης, Χριστίνα Γιαζιτζίδου από την Καστοριά που είναι και μητέρα, και πλέον διαπρέπει στο ορεινό τρέξιμο, καθώς αναδείχθηκε νικήτρια στον αγώνα των 44 χιλιομέτρων. Ο Ισπανός Miguel Angel Heras Hernandez είναι ίσως ο πιο διάσημος trail runner που έχει τρέξει ποτέ σε αγώνα τη χώρα μας, και κέρδισε τη διαδρομή των 80 χιλιομέτρων.

Εντυπωσιακοί ήταν οι αριθμοί των αγώνων, με 268 δρομείς να τρέχουν τα 80χλμ, 353 τα 44χλμ, 669 τα 21χλμ, 573 τα 10χλμ. Αντίστοιχα τερμάτισαν ανά αγώνα οι 204, 333, 658, 544, ενώ οι υπόλοιποι εγκατέλειψαν. Ο ΣΔΥ Βόλου πραγματοποίησε τριήμερη εκδρομή στα Ζαγοροχώρια έχοντας την πολυπληθέστερη συμμετοχή της ιστορίας του στον συγκεκριμένο αγώνα, με 24 trail runners να αγωνίζονται στους αγώνες, και αρκετούς ακόμη φίλους και συγγενείς να ακολουθούν την εκδρομή. Τερμάτισαν όλοι, μάλιστα στις μαραθώνιες και υπερμαραθώνιες αποστάσεις ο ΣΔΥΒ είχε μεγάλες διακρίσεις. Η Μάρθα Ξηροφώτου ανέβηκε στο βάθρο του TeRa 80 χιλιομέτρων καθώς κατέλαβε την τρίτη στη γενική κατάταξη γυναικών με χρόνο 13 ωρών 30’18. Τον ίδιο αγώνα τερμάτισαν ο Σπαρταθλητής του ΣΔΥΒ Νίκος Σιδηρόπουλος και ο Απόστολος Μπαρμπούλης.

Ο αγώνας των 80 χιλιομέτρων ξεκίνησε νύχτα, στις 4.30 το πρωί του Σαββάτου. Στις 6.00 δόθηκε η εκκίνηση του Marathon 44+, και ο Χρήστος Αγνουσιώτης κατέλαβε την 5η θέση στη γενική κατάταξη με χρόνο 5 ώρες 11’48. Λιγότερο από 1 λεπτό μετά, έκτοι τερμάτισαν μαζί οι Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης, Φιλάρετος Μπούκης.

19 δρομείς του ΣΔΥΒ έτρεξαν στη 2η ημέρα του Zagori Mountain Running, 13 στα 21 χιλιόμετρα, 6 στα 10χλμ. Ο Χρήστος Αγνουσιώτης μία μέρα μετά την κατάκτηση της 5ης θέσης στα 44 χιλιόμετρα, αγωνίστηκε και στον Ημιμαραθώνιο όπου τερμάτισε 25ος. Τον πρώτο τους trail Ημιμαραθώνιο ολοκλήρωσαν οι Κώστας Ξένος, Μανώλης Βογιατζάκης, Χρήστος Ηλιόπουλος, Λίνα Παπακυριαζή, Λένα Ταμπούρη, Αγγελική Σταματίου.

Ο Μιχάλης Σαράντης βγήκε 16ος στα 10χλμ σε έναν περιπετειώδη αγώνα : μετά από 5μισυ χλμ κλήθηκε να επιστρέψει στην εκκίνηση μαζί με άλλους δρομείς για να ξεκινήσει από την αρχή, λόγω λάθους που έγινε στη διαδρομή για τους προπορευόμενους. Έτσι έκανε άλλα 5μισυ χλμ περπατώντας για να γυρίσει πίσω, και να πάρει αυτή τη φορά κανονική εκκίνηση, με τη ζέστη να έχει αυξηθεί. Ο χρόνος του, του έδωσε την 16η θέση μεταξύ των 571 συμμετεχόντων. Γενικότερα, οι περισσότεροι αθλητές του ΣΔΥΒ έκαναν μεγαλύτερη απόσταση τον αγώνα των 10 χιλιομέτρων, όπως και οι πιο πολλοί αγωνιζόμενοι. Όλοι συνεχάρησαν τη διοργάνωση κατανοώντας ότι το άτυχο περιστατικό δεν επηρεάζει το έργο της.

Αυτός είναι ο συνοπτικός απολογισμός των 25 συμμετοχών του ΣΔΥΒ στο Zagori Mountain Running από τους 24 trail runners (ένας δρομέας έτρεξε σε 2 αγώνες) :

Παναγιώτης Κουρκουβάτης 1:30:36
Νίκος Μύτικας 1:34:15 (μέλη και του gym lab running team)
Αντωνία Ελευθεράκη 1:46:26
Κατερίνα Βουρονίκου 1:47:27

Πρωτιά στο Νευροκόπι

Μεγάλο αγώνα πραγματοποίησε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης, και κατέλαβε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη των 5 χιλιομέτρων του Nevrokopi Trail που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου, με χρόνο 23’42. Τέταρτος στη διαδρομή των 13 χιλιομέτρων τερμάτισε ο Βασίλης Τιμπλαλέξης με χρόνο 1 ώρα 02’08 κάνοντας επίσης πολύ καλή εμφάνιση.