Αυλαία με ήττα για τη Νίκη με Μακεδονικό

Με ήττα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τη σεζόν 2023-24 η Νίκη Βόλου, τερματίζοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκάτοικο τον σημερινό της αντίπαλο, τον Μακεδονικό.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν 3-1 με πρωταγωνιστή τον πρώτο σκόρερ του Βορείου ομίλου, Άλμπερτ Σιμόνι που πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του στο σημερινό παιχνίδι. Οι κυανόλευκοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με πανέμορφο γκολ του Τοπαλίδη στο τέλος του πρώτου μέρους.

Σ’ ένα ανοιχτό παιχνίδι με πολλές φάσεις στις δύο εστίες, ο Μακεδονικός ήταν πιο ουσιαστικός και κατάφερε να κερδίσει για δεύτερη φορά τη Νίκη Βόλου τη φετινή περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Κυριακίδη να χάνει το πέναλτι που κέρδισε ο Στίκας.

4’ Ο Τοπαλίδης έκανε την κούρσα από τα δεξιά, έσπασε προς την γραμμή της περιοχής, με τον Λίταινα να κάνει το σουτ στην κίνηση και την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να απομακρύνεται

7’ Σουτ του Τσιλιγγίρη από το ημικύκλιο, η μπάλα θα περάει πάνω από το δοκάρι της εστίας του Κραβαρίτη

13’ Ο Τοπαλίδης σέρβιρε ωραία στον Γαβριηλίδη, όμως το σουτ του μέσου της Νίκης ήταν άστοχο με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ

15’ Σουτ του Πολίτη, μπλοκάρει ο Γουναρίδης

18’ Διαγώνιο σουτ του Λίταινα, δεν ανησυχεί τον Γουναρίδη

23’ Γκολ για τον Μακεδονικό. Στο κόρνερ των γηπεδούχων από τα δεξιά, η άμυνα της Νίκης δεν μπόρεσε να απομακρύνει, με τον Σιμόνι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ανάποδο “ψαλιδάκι”

36’ 2-0 για τον Μακεδονικό. Ο Ζαφειράκης έβγαλε κάθετα στον Σιμόνι, ο επιθετικός του Μακεδονικού από θέση τετ α τετ δεν δυσκολεύεται να πλασάρει τον Κραβαρίτη

37’ Θα πέσει στην αριστερή του γωνία και θα μπλοκάρει ο Κραβαρίτης στο σουτ του Τσιλιγγίρη

39’ Τεχνικό σουτ του Πολίτη από την δεξιά γωνία της περιοχής του Γουναρίδη, η μπάλα θα περάσει πάνω από το δοκάρι

45+2’ Γκολ για τη Νίκη Βόλου. Ο Τοπαλίδης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, δεν αφήσει πολλά περιθώρια στον Γουναρίδη που είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του

63’ Οι κόντρες ευνόησαν τον Τοπαλίδη που από θέση τετ α τετ και πλάγια θέση θα νικηθεί από τον Γουναρίδη που έδιωξε σε κόρνερ

64’ Από την πλάτη του Κάσσου η μπάλα θα περάσει άουτ, στο κόρνρ του Κυριακίδη

76’ Ψηλά άουτ το σουτ του Ζαφειράκη

79’ Γκολ για τον Μακεδονικό. Με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Σιμόνι θα στείλει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κραβαρίτη

81’ Άστοχο το σουτ που επιχειρησε ο Λίταινας

82’ Σουτ του Κρητικού μέσα από την περιοχή, η μπαλα θα καταλήξει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γουναρίδη

88’ Σουτ του Κάσσου, θα διώξει σε κόρνερ ο Βλάχος

91’ Πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπουλάτοβιτς στον Στίκα

92’ Το πέναλτι εκτέλεσε ο Κυριακίδης, με τον νεαρό Βλάχο να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να σώζει την εστία του

93’ Σε κόρνερ του Κυριακίδη, η μπάλα έφτασε στον Στίκα που από το δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να κάνει όπως ήθελε το σουτ με αποτέλεσμα να χάσει μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει

Μακεδονικός (Στ. Μαλεζάς): Γουναρίδης (85’ Βλάχος), Χασάνογλου, Τσουκάνης, Λούκας, Τσαμούρης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος (68’ Μελετίδης), Τσιλιγγίρης (68’ Ραμίρες), Γρηγοριάδης (68’ Μπουλάτοβιτς), Ζαφειράκης, Σιμόνι

Νίκη Βόλου (Δ. Ελευθερόπουλος): Κραβαρίτης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Στίκας, Ανδρέου (57’ Γιαννίτσης), Κυριακίδης, Γαβριηλίδης, Λίταινας, Κρητικός, Πολίτης (57’ Κάσσος), Πέττας (83’ Μπαλλάς)