Νίκησε και το Χαϊδάρι 7-6 η Νίκη, για ένα γκολ έχασε την πρωτιά

Η Νίκη επικράτησε με 7-6 στο τελευταίο της παιχνίδι για την Β’ Εθνική με αντίπαλο το Χαϊδάρι, ισοβάθμησε με τον ΚΟΠΙ και έχασε την πρώτη θέση στη διαφορά των γκολ. Ωστόσο, οι «κυανόλευκοι» ανέβηκαν στην Α2 εθνική κατηγορία, υλοποιώντας τον στόχο της ανόδου…

…που είχαν θέσει. Μάλιστα, ως γνωστόν, η Νίκη είχε εξασφαλίσει την άνοδο από την 4η αγωνιστική, μετά την επιτυχία της επί τον Μίλωνα με 9-6.
Έχασε μόνο από τον Νηρέα με 8-7, ενώ νίκησε με 8-7 τον Ο.Υ.Κ.Β. και ήρθε ισόπαλη 6-6 με τον ΚΟΠΙ.
Στο τελευταίο παιχνίδι με το Χαϊδάρι η Νίκη ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε με 2-0, όμως στη συνέχεια ο αντίπαλος παρουσιάστηκε καλύτερος και πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ, προηγήθηκε με 4-3 στο ημίχρονο. Στην τρίτη περίοδο η διαφορά του ενός γκολ υπέρ του Χαϊδαρίου παρέμεινε, όμως στο τέταρτο οκτάλεπτο ο Καρκαλιάνης με πέναλτι και ο Γλούμης σημείωσαν δύο γκολ και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους.
Οκτάλεπτα: 2-1, 1-3, 2-2, 2-0.
Γκολ Νίκης: Γλούμης 3, Καρκαλιάνης 2, Γκανάτσιος, Δανιήλ.
Γκολ Χαϊδαρίου: Γεώργαλος 3, Κατσιγάννης 2, Βαρελάκης.

Ο.Υ.Κ.Β.-Νηρέας 7-6
Σε αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι ο Ο.Υ.Κ.Β. νίκησε 7-6 τον Νηρέα Χαλανδρίου. Έτσι, «έπιασε» στους έξι βαθμούς τον Μίλωνα, αλλά έχασε την άνοδο διότι ηττήθηκε από την ομάδα της Νέας Σμύρνης στο μεταξύ τους παιχνίδι.
Οκτάλεπτα: 2-0, 1-4, 2-1, 2-1.
Οι ΚΟ Ποσειδώνας Ιλισίων, Νίκη Βόλου, Νηρέας Χαλανδρίου και Μίλων είναι οι τέσσερις ομάδες που κέρδισαν την άνοδο στην Α2 κατηγορία της ελληνικής υδατοσφαίρισης των ανδρών.