“Άσφαιρος” ο Ρήγας, έχασε 1-0 από τον Διαγόρα Σεβαστής

Δεύτερο συνεχόμενο άτυχο αποτέλεσμα για την ομάδα του Ρήγα, που αυτή τη φορά ηττήθηκε με 1-0 στην Κατερίνη, από το νεοφώτιστο Διαγόρα Σεβαστής. Το γκολ που έκρινε το νικητή της αναμέτρησης, πέτυχε ο Βασίλιεβιτς στο 40′. Πολύ σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει χάθηκε για το Ρήγα στο 91′ με τον Χατζηαθανασίου…

Αν κι αρχή της σεζόν, τα πράγματα δυσκολεύουν αρκετά για την ομάδα του Λάκη Μπακάλη, που την επόμενη αγωνιστική καλείται να αντιμετωπίσει τη Νίκη Βόλου, στο πρώτο τοπικό ντέρμπι της χρονιάς.
Οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι και είχαν σημαντικές ευκαιρίες στο α’ μέρος. Στο 7΄, με τον Μυλωνά, που πλάσαρε από καλή θέση μέσα από την περιοχή και έβγαλε δύσκολα ο Παπαγιάννης, ενώ καλά σουτ των Σαμανίδη και Δεμηρτζόγλου στο 14′ και το 19΄πέρασαν άουτ. Το γκολ του Βασίλιεβιτς σημειώθηκε με σουτ, μετά από σέντρα του Τάχου από δεξιά.
Η πιο σημαντική ευκαιρία για την ομάδα του Ρήγα σημειώθηκε στις καθυστερήσεις (91′) όταν ο Κυπτίου έκανε τη διαγώνια πάσα, ο απερχόμενος Χατζηθανασίού πλάσαρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.
Σε όλο το διάστημα του β΄ ημιχρόνου που προηγήθηκε, υπήρξαν μικροευκαιρίες για τις δυο ομάδες.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΣΕΒ.: Βασιλειάδης, Τάχος (74′ Κούμπουλα), Λαγδάρης, Δημητρίου, Τερζής, Καρατζάογλου (54′ Μπαρούτας), Δεμηρτζόγλου, Τσαγκαράκης, Μυλωνάς, Βασίλιεβιτς (83′ Τσιώμης), Σαμανίδης
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡ.: Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Σπαθής, Γκάγκας, Βουραζέρης (88′ Χατζής), Μπόρας (46′ Γκίκα), Αλεξίου, Γεωργατζής, Κυπτίου, Ζαχαράκης (58′ Σέττος), Τσελεπής