Ήττα με 79-74 για τον Γ.Σ.Βόλου στις Σοφάδες

Την ήττα με 79-74 γνώρισε ο Γ.Σ.Βόλου εκτός έδρας από τον Γ.Σ.Σοφάδων για τη 2η αγωνιστική των πλέι-οφ της Α1 ΕΣΚΑΘ. Οι «μαυραετοί», αν και αγωνίστηκαν με σημαντικές ελλείψεις (για διάφορους λόγους δεν έπαιξαν οι Χρηστομάνος, Σουλιώτης, Κωστούλας) διεκδίκησαν επί ίσοις όροις τη νίκη, την οποία έχασαν τελικά στις λεπτομέρειες…

…Η βολιώτικη ομάδα προηγούνταν στις τρεις πρώτες περιόδους. Όμως, οι γηπεδούχοι στην τέταρτη περίοδο πίεσαν πολύ (ο Γ.Σ.Βόλου θεωρεί πως οι διαιτητές ανέχτηκαν το σκληρό παιχνίδι πάνω στον Χρήστο Ζαρογιάννη), ενώ είχαν εύστοχους επιθετικά τους Ζωϊτσάκο, Τσιαμούρα και σε κρίσιμα σημεία τον Μανόπουλο.
Έτσι, όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά έφτασαν και στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.
Καλύτεροι των νικητών οι Ζωιτσάκος, Τσιαμούρας, Ασημακόπουλος, ενώ από τον ΓΣ.Βόλου ξεχώρισαν οι Τσίρος (15π., 17 ριμπ), Ζαρογιάννης, Παυλόπουλος και Ζήσης.

Δεκάλεπτα: 13-21, 37-44, 56-59, 79-74
ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ: Παππάς, Τούλιας, Ζιάκας, Παπαδημητρίου 6, Δαουλάρης, Ασημακόπουλος 10 (2), Ζωιτσάκος 22 (2), Μανόπουλος 8 (2), Τσιαμούρας 14 (1), Δίκαρος 10, Κόγιας 9
Γ.Σ.ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Ντάκης, Καλογερόπουλος 3, Τσαπραίλης 6, Ζήσης 13 (1), Τάσος, Παυλόπουλος 15 (2), Τσίρος 15 (1), Σιδερής, Κουρουπάκης, Ζαρογιάννης 22