Με Βέλγιο η Ελλάδα στους “16”

Το «εισιτήριο» στη νοκ άουτ φάση του Ευρωμπάσκετ πήρε η Λετονία, καθώς επικράτησε 75-64 της Εσθονίας και με την εξέλιξη αυτή να στέλνει το Βέλγιο στην τέταρτη θέση του Δ’ Ομίλου και να είναι η αντίπαλος της Εθνικής μας στους «16».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Λετονούς ήταν ο Στρέλνιεκς με 21 πόντους, ενώ ο Τίμα πρόσθεσε από την πλευρά του άλλους 15. Από τους ηττημένους, οι οποίοι αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση κορυφαίος ήταν ο Άρμπετ με 16 πόντους.

Τον απόλυτο αιφνιδιασμό πέτυχε η Εσθονία στην αναμέτρηση, η οποία πήρε από νωρίς τα ηνία της και κατέφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη (29-15). Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τους Εσθονούς να φτάνουν ακόμη και στο +16 (25-41), αφού οι Λετονοί ήταν απελπιστικά άστοχοι. Έτσι κύλησε το ματς μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 44-33 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Οι Λετονοί μπήκαν… φουριόζοι και με τους Στρέλνιεκς-Τίμα να τους έχουν πάρει από το… χέρι, το σκορ έγινε 47-47 μέσα σε επτά λεπτά! Μάλιστα, οι Εσθονοί είχαν υποστεί… σοκ, με τους διοργανωτές να περνούν μπροστά και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +6 (55-49). Πλέον, τα ηνία του ματς είχαν περάσει στους γηπεδούχους, οι οποίοι διατηρούσαν τους Εσθονούς σε μία απόσταση ασφαλείας (67-60). Περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, η διαφορά πήγε στο +11 (71-60), με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 33-44, 55-49, 75-64

Λετονία: Μέγερις, Φρεϊμάνις 11, Μπλουμς 6, Μπέρτανς 9, Τίμα 15, Γιανιτσένοκς 5, Στρέλνιεκς 21, Μπέρζινς 2, Βετσβάγκαρς, Κάρλις, Πέινερς 3, Μέιερς 3.
Εσθονία: Βέιντεμαν 6, Τ. Σοκ, Ντόρμπεκ, Σ. Σοκ 8, Ταλτς 12, Άρμπετ 16, Κεέντους, Βένε, Τούμε 10, Κάνγκουρ 9, Χάλικ, Κούρμπας 3.