Παγκόσμια Πρωταθλήτρια η Γερμανία, 83-77 τη Σερβία

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι η Γερμανία επικράτησε με 83-77 της Σερβίας και στέφθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της και μετά από την κατάκτηση του Eurobasket πριν από 30 χρόνια.

Οι Σέρβοι μπήκαν δυνατα στο παιχνίδι και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη στην άμυνα των Γερμανών πήραν διαφορών εννέα πόντων κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 9-18. Στη δεύτερη περίοδο η Γερμανία ανέβασε στροφές και με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση πλησίασε και πήγε στα αποδυτήρια στο -7.

Μια διαφορά η οποία καλύφθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και με τη βοήθεια του Σρέντερ ισοφάρισε και έχτισε μια διαφορά έξι πόντων. Στη τελευταία περίοδο ο Αβράμοβιτς  μείωσε τη διαφορά αλλά ο Φόιγκντμαν απάντησε άμεσα τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Με ένα άμεσο και ένα έμμεσο τρίποντο ο γκαρντ της Παρτίζαν μείωσε στους τρεις (78-75, 1’21” για το φινάλε). Μάλιστα ο Γκούντουριτς έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει από τη γωνία, στα 50” και με δύο βολές έγραψε το 79-77.  Ο Σρέντερ με ένα από τα καλύτερά του σόλο έστειλε τη διαφορά στους 4 (81-77) στα 21.4”, Οι Σέρβοι είχαν και την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όμως ο Γκούντουριτς βρήκε σίδερο σε τρίποντο από τη γωνία και ο Σρούντερ έγραψε τον επίλογο.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 47-47, 69-57, 83-77

Γερμανία (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 7 (1), Γκιφάι, Λο, Ομπστ 7 (1), Σρούντερ 28 (7/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 2 ασίστ), Τάις 2, Τίμαν, Φόγκτμαν 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φραντς Βάγκνερ 19 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μο Βάγκνερ 8 (4/7 δίποντα

Σερβία (Πέσιτς): Αβράμοβιτς 21 (4/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Μπογκντάνοβιτς 17 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νταβίντοβατς 2, Ντόμπριτς, Γκούντουριτς 4 (0/4 σουτ), Νίκολα Γιόβιτς 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Στέφαν Γιόβιτς 3 (1), Μαρίνκοβιτς 9 (1), Μιλουτίνοβ 2, Πετρούσεβ 10 (4/5 δίποντα)