Από τα Ιωάννινα ως και τον Μαραθώνιο Βερολίνου με εξαιρετικές επιδόσεις οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Εξαιρετικό ήταν για τον ΣΔΥ Βόλου και το διήμερο 23-24 Σεπτεμβρίου. Εκτός από την μαζική συμμετοχή στο 11o Skiathos Trail Run 2023 Στα μονοπάτια του Παπαδιαμάντη, οι δρομείς του συλλόγου έτρεξαν στον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων, σε 7 ακόμη αγώνες στην Ελλάδα, και στον Μαραθώνιο του Βερολίνου, συνολικά δηλαδή μαζί με την Σκιάθο σε 10 αγώνες. Ο Μαραθώνιος της Γερμανικής πρωτεύουσας είναι ο κορυφαίος αν όχι του πλανήτη, τουλάχιστον της Ευρώπης, και είχε νικήτρια στις γυναίκες την Tigst Assefa που με 2:11:53 σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ γυναικών στην απόσταση, και νικητή τον Eliud Kipchoge με 2:02:42, ο οποίος είχε κάνει παγκόσμιο ρεκόρ στον αγώνα του 2022. Τρεις δρομείς του ΣΔΥ Βόλου έδωσαν το παρόν στον αγώνα, με τον Νίκο Μόσιο να τερματίζει σε 3 ώρες 11:07, εντυπωσιακό χρόνο για την κατηγορία 60 ετών. Τον 4ο του Μαραθώνιο μέσα σε 11 μήνες έτρεξε ο Παντελής Τουρτούρης σε 4:19:05, παρά τα προβλήματα των θλάσεων του καλοκαιριού, και ακολουθεί και ο 5ος του αγώνας σε ενάμισυ μήνα στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας. Τον πρώτο του Μαραθώνιο έτρεξε ο Θωμάς Σδούκος και τερμάτισε με επιτυχία στο Βερολίνο σε 5:02:23.

Ο Γύρος Λίμνης Ιωαννίνων είναι ένας από τους σημαντικότερους αγώνες της Ελλάδας και προσελκύει μεγάλο αριθμό δρομέων που ετοιμάζονται για τον Μαραθώνιο Αθήνας καθώς η απόσταση των 30 χιλιομέτρων είναι ιδανική για την προετοιμασία τους αυτή την εποχή. Η αποστολή του ΣΔΥΒ γύρισε γεμάτη επιτυχίες, με πολλά ατομικά ρεκόρ, ενώ μάλιστα τον πρώτο τους αγώνα 30χλμ έτρεξαν οι Κώστας Γούσιας, Χαράλαμπος Ταγάρας, Διονυσία Μανιάτη, Γιάννης Καρβούνης, Γιάννης Μυλωνάς. Ο Κώστας Σκοτίδης με 1:55:52 κατέγραψε ακόμη μία εξαιρετική επίδοση, ενώ ακολούθησαν οι Στέφανος Μουρογιάννης 2:15:03, Δημήτρης Κυριακόπουλος 2:16:32. 1η στην κατηγορία αναδείχθηκε η Βάνα Σπύρου με 2:29:46, ενώ 6η η Αντωνία Ελευθεράκη με 2:53:30.

Το πιο ζεστό χειροκρότημα του κόσμου σε όλη τη διαδρομή, απέσπασε ο τυφλός δρομέας Γιώργος Παρίσσης, που έτρεξε τα 30 χιλιόμετρα του Γύρου Λίμνης Ιωαννίνων σε 2:49:34. Μάλιστα το απόγευμα του Σαββάτου είχε αγωνιστεί στα 5 χιλιόμετρα όπου σημείωσε χρόνο 22:52 και ήταν 69ος γενικής κατάταξης μεταξύ των 730 συμμετεχόντων. Συνοδός του Γιώργου Παρίσση στα 5 χιλιόμετρα ήταν ο πρόεδρος του ΣΔ Ιωαννίνων Ευάγγελος Τσίμαρης, ενώ στα 30 χιλιόμετρα συνοδός του ήταν ο αναπληρωτής γραμματέας του ΣΔΙ, Οδυσσέας Κουκέσης.

398 Μιχάλης Τσαλόγλου 43:23

Στους άλλους 7 αγώνες, την 3η θέση στο Karpenissi Trail 2023 Kaliakouda Trail 26km κατέλαβε με 3:34:38 ο Γιάννης Αργύρης.

3ος γενικής κατάταξης με 18:50 αναδείχθηκε ο Βασίλης Τιμπλαλέξης στα Αρβανίτεια 5χλμ στον Δήμο Μεταμόρφωσης Αττικής.

Στη Λίμνη Στυμφαλία στο Stymphalia Lake Run 2023 21χλμ ο Νίκος Σκούταρης πήρε την 6η θέση στη γενική κατάταξη και την 3η στην κατηγορία με 1:30:58.

Στο Pella Half Marathon 2023 Δρόμος Θυσίας Γιαννιτσών, ο Αμβρόσιος Δημητριάδης κατέλαβε την 6η θέση στη γενική κατάταξη και την 1η στην κατηγορία στα 5.500 μέτρα.

Έκτος γενικής κατάταξης και 2ος στην κατηγορία τερμάτισε ο Γιάννης Ζήσης στον Λασσάνειο Δρόμο Κοζάνης στα 5χλμ με 21:34. Ο Τάσος Τζίντζιος ήταν 39ος τα 10 χιλιόμετρα με 49:45, ο Κώστας Χατζηευφραιμίδης 52ος με 51:29, ο Μάκης Κοσμίδης 76ος με 53:50.

Στο Τρέχω για τη Κατερίνη 8χλμ, 53ος τερμάτισε ο Δήμος Καπουρνιώτης με 37:09, ενώ 664ος ο Ντίνος Πεταλωτής με 59:14.

Όλοι αυτοί οι αγώνες εκτός από τα 5χλμ Ιωαννίνων, έγιναν την Κυριακή. Το ξεκίνημα των συμμετοχών του ΣΔΥΒ υπήρξε το πρωί του Σαββάτου 23/9 με το 3ο Thermaikos Run 2023. Η διαδρομή ήταν απόστασης 14 χιλιομέτρων, κινήθηκε στο παραλιακό μέτωπο της δημοτικής ενότητας Θερμαϊκού Θεσσαλονίκης (Περαία –Νέοι Επιβάτες – Αγιά Τριάδα), και είχε 6 συμμετοχές δρομέων του ΣΔΥ Βόλου : 21ος τερμάτισε ο Κώστας Καλαγκάνης με 1:05:11, 36ος ο Γιαννης Φιλομουζης 1:13:30, 47ος ο Ηλίας Μανωλόπουλος 1:17:38, 4η η Αφροδίτη Ροντογιάννη 1:25:30, 8η η Κατερίνα Τσιτσιλίδα 1:29:18, 121ος ο Ντίνος Πεταλωτής 1:47:20.

Για τη Μηλίνα

Την Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου, αντιπροσωπεία του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Βόλου μετέβη στη Μηλίνα Πηλίου και παρέδωσε στους κατοίκους τα αγαθά και είδη πρώτης ανάγκης που συγκέντρωσαν τα μέλη του και πολίτες για τους πλημμυροπαθείς. Τα είδη ήταν τόσο πολλά που χρειάστηκαν 2 αυτοκίνητα για να μεταφερθούν. Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου ευχαριστεί θερμά τα μέλη του, τους πολίτες που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα, που ήταν ακόμη και από άλλες πόλεις, τους Γιώργο Γκαβαρδίνα, Αγγέλα Χατζησταματίου που διέθεσαν τα αυτοκίνητα για τη μεταφορά στη Μηλίνα. Οι καταστροφές είναι ανυπολόγιστες και θα χρειαστεί χρόνος για να αποκατασταθούν. Καθώς οι ανάγκες είναι πολύ μεγάλες, ο ΣΔΥΒ θα συνεχίσει στο επόμενο διάστημα να συγκεντρώνει αγαθά για τους κατοίκους της Μηλίνας, τα οποία θα τα πηγαίνει ανά τακτά διαστήματα. Η συγκέντρωση των αγαθών θα γίνεται κάθε Τετάρτη στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου από ώρα 19.00 ως 19.30, ενώ όποιος δεν μπορεί με αυτό τον τρόπο, μπορεί να επικοινωνεί με μήνυμα στον σύλλογο ή με τον Κ. Παλάντζα στο 6993953012.

Στις 15 Οκτωβρίου, το 4ο ΗΡΑΚΛΗΣ Γορίτσα Trail 2023 διοργανώνεται από τον ΣΔΥ Βόλου, σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Θεσσαλίας. Η Λέσχη Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας θα προσφέρει τις πολύτιμες υπηρεσίες της στην κάλυψη της διοργάνωσης. Οι εγγραφές γίνονται στο λινκ bit.ly/goritsa23. Προς διευκόλυνση όσων μένουν/βρίσκονται στον Βόλο, εκτός από όλους τους άλλους τρόπους εγγραφών που πραγματοποιεί ο ΣΔΥ Βόλου, εγγραφές για αυτό τον αγώνα γίνονται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160.

Για εγγραφές για όλους τους προσεχείς αγώνες, για εγγραφές νέων μελών, για την εκδρομή, για λεωφορείο – ξενοδοχείο για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας, για όλα τα θέματα του συλλόγου, γίνονται οι συναντήσεις των μελών του ΣΔΥΒ κάθε Τετάρτη στο στάδιο ΕΑΚ Βόλου από ώρα 19.00 ως 19.30. Εναλλακτικά κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να επικοινωνεί με τη σελίδα του ΣΔΥΒ, με το ΔΣ, με τον Κ. Παλάντζα στο 6993953012.