Αρνείται να “παραδοθεί” στους Λέικερς το Μαϊάμι

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, οι Χιτ χάλασαν το… πάρτι των Λέικερς και ανέβαλαν επ’ αόριστον τη στέψη τους. Η ομάδα του Έρικ Σπόελστρα επικράτησε 111-108 στον πέμπτο τελικό, μείωσε σε 3-2 τη σειρά και πλέον θα επιδιώξει την ισοφάριση στο έκτο ματς που θα γίνει τα ξημερώματα της Δευτέρας (2:30).

Απίθανη εμφάνιση από τον Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος σε 47 λεπτά (!) είχε 35 πόντους, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 5 κλεψίματα κάνοντας το δεύτερο τριπλ-νταμπλ του στη σειρά. Φοβερή δουλειά και από τον Ντάνκαν Ρόμπινσον που είχε 26 πόντους με 7/13 τρίποντα, ενώ απουσίασε ξανά ο Γκόραν Ντράγκιτς.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς με 40 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, ενώ ο Άντονι Ντέιβις πρόσθεσε 28 πόντους και 12 ριμπάουντ παίζοντας κουτσαίνοντας μετά τον τραυματισμό του στο πρώτο δωδεκάλεπτο.

Το 9-0 των Λέικερς έδωσε έναν αέρα πέντε πόντων στο πρώτο εξάλεπτο (16-11), αλλά οι Χιτ με τον Μπάτλερ σε μεγάλα κέφια ανέτρεψαν την κατάσταση. Ο τραυματισμός του Ντέιβις στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου δεν βοήθησε την κατάσταση και το Μαϊάμι έφτασε στο δεύτερο δωδεκάλεπτο στο +11 (30-41 και 39-50).

Ο Λεμπρόν με την επιστροφή του Ντέιβις στο παρκέ σάλπισε με τρίποντα την αντεπίθεση των «λιμνανθρώπων», που στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου έφεραν το ματς στα ίσα (70-70). Ο ασταμάτητος Μπάτλερ και οι Κράουντερ και Ρόμπινσον με τρίποντα και φάουλ επέτρεψαν στους Χιτ να απομακρυνθούν ξανά (70-78, 80-86).

Η υπέρ τους διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφια τιμή (72-83) χάρη στη δράση των «καυτών» Ρόμπινσον και Ναν, όμως μέσα σε τέσσερα λεπτά το παιχνίδι ήρθε… τούμπα με τρίποντο του Κάλντγουελ-Πόουπ (97-96). Το επί μέρους σκορ των Λέικερς έφτασε στο 17-3 (99-96), αλλά απαντήθηκε από τους Χιτ (99-101).

Το γκολ-φάουλ του Λεμπρόν έγραψε το 104-103 με 94’’ να απομένουν με τα τελευταία δευτερόλεπτα να εξελίσσονται σε… μονό του «βασιλιά» με τον Μπάτλερ. Δύο βολές του τελευταίου στα 46’’ έκαναν το 106-107, αλλά ο Ντέιβις με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι στα 21,8’’ έβαλε ξανά μπροστά τους Λέικερς. Στα 16,8’’ ο Μπάτλερ κέρδισε φάουλ από τον Ντέιβις και με περισσή ψυχραιμία έκανε το 108-109. Ο Γκριν αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο από πάσα του Λεμπρόν και ο Μόρις έκανε μια πάσα στο πουθενά καταδικάζοντας τους Λέικερς. Ο Χίρο στα 1,6’’ με 2/2 σφράγισε τη νίκη των Χιτ, αφού το τρίποντο απελπισίας από το κέντρο δεν βρήκε στόχο.

Δωδεκάλεπτα: 24-25, 56-60, 82-88, 108-111