Μουντομπάσκετ: Το πανόραμα της διοργάνωσης

Η Εθνική ομάδα δεν τα κατάφερε, στο παιχνίδι της δεύτερης αγωνιστικής, κόντρα στην Βραζιλία. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου γνώρισε την ήττα, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ομάδα του Πέτροβιτς να εξασφαλίζει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση.

Για την επόμενη φάση και τις θέσεις 1-16 τσέκαραν τα εισιτήριά τους και η Λιθουανία, η Αυστραλία και η Γαλλία. Και οι τρεις είχαν πολύ εύκολο έργο, κόντρα σε Καναδά, Σενεγάλη και Ιορδανία. Μαζί τους στην επόμενη φάση θα είναι και η Δομινικανή Δημοκρατία, που επικράτησε με 70-68 της Γερμανίας.

Πρόκριση και για τις ΗΠΑ, οι οποίες επικράτησαν της Τουρκίας, σε ένα θρίλερ διάρκειας 45 ετών, με την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς να φτάνει στο 2-0.

Αναλυτικά, το πανόραμα των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου:

Α’ Όμιλος
1η αγωνιστική
Πολωνία – Βενεζουέλα 80-69
Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα 55-70

2η αγωνιστική
Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού 87-71
Κίνα – Πολωνία 76-79

Επόμενη αγωνιστική (4/9, 3η)
Ακτή Ελεφαντοστού – Πολωνία (11:00)
Βενεζουέλα – Κίνα (15:00)

Η βαθμολογία
1. Πολωνία 2-0
2. Βενεζουέλα 1-1
3. Κίνα 1-1
4. Ακτή Ελεφαντοστού 0-2

Β’ Όμιλος
1η αγωνιστική
Ρωσία – Νιγηρία 82-77
Αργεντινή – Κορέα 95-69

2η αγωνιστική
Νιγηρία – Αργεντινή 81-94
Νότια Κορέα – Ρωσία 73-87

Η βαθμολογία
1. Αργεντινή 2-0
2. Ρωσία 2-0
3. Νιγηρία 0-2
4. Κορέα 0-2

Επόμενη αγωνιστική (4/9, 3η)
Νότια Κορέα – Νιγηρία (11:30)
Ρωσία – Αργεντινή (15:30)

Γ’ Όμιλος
1η αγωνιστική
Ιράν – Πουέρτο Ρίκο 81-83
Ισπανία – Τυνησία 101-62

2η αγωνιστική
Τυνησία – Ιράν 79-67
Πουέρτο Ρίκο – Ισπανία 63-73

Η βαθμολογία
1. Ισπανία 2-0
2. Πουέρτο Ρίκο 1-1
3. Τυνησία 1-1
4. Ιράν 0-2

Επόμενη αγωνιστική (4/9, 3η)
Πουέρτο Ρίκο – Τυνησία (11:30)
Ισπανία – Ιράν (15:30)

Δ’ Όμιλος
1η αγωνιστική
Ανγκόλα – Σερβία 59-105
Φιλιππίνες – Ιταλία 62-108

2η αγωνιστική
Ιταλία – Ανγκόλα 91-62
Σερβία – Φιλιππίνες 126-67

Η βαθμολογία
1. Ιταλία 2-0
2. Σερβία 2-0
3. Ανγκόλα 0-2
4. Φιλιππίνες 0-2

Επόμενη αγωνιστική (4/9, 3η)
Ανγκόλα – Φιλιππίνες (10:30)
Ιταλία – Σερβία (14:30)

Ε’ Όμιλος
1η αγωνιστική
Τουρκία – Ιαπωνία 86-67
Τσεχία – ΗΠΑ 67-88

2η αγωνιστική
Ιαπωνία – Τσεχία 76-89
ΗΠΑ – Τουρκία 93-92

Η βαθμολογία
1. ΗΠΑ 2-0
2. Τουρκία 1-1
3. Τσεχία 1-1
4. Ιαπωνία 0-2

Επόμενη αγωνιστική (3η, 05/09)
Τουρκία – Τσεχία (11:30)
ΗΠΑ – Ιαπωνία (15:30)

ΣΤ’ Όμιλος
1η αγωνιστική
Ελλάδα – Μαυροβούνιο 85-60
Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία 94-102

2η αγωνιστική
Μαυροβούνιο – Νέα Ζηλανδία 83-93
Βραζιλία – Ελλάδα 79-78

Η βαθμολογία
1. Βραζιλία 2-0
2, Ελλάδα 1-1
3. Νέα Ζηλανδία 1-1
4. Μαυροβούνιο 0-2

Επόμενη αγωνιστική (3η, 05/09)
Βραζιλία – Μαυροβούνιο (11:00)
Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία (15:00)

Ζ’ Όμιλος
1η αγωνιστική
Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία 80-76
Γαλλία – Γερμανία 78-74

2η αγωνιστική
Γερμανία – Δομινικανή Δημοκρατία 68-70
Ιορδανία – Γαλλία 64-103

Η βαθμολογία
1. Γαλλία 2-0
2. Δομινικανή Δημοκρατία 2-0
3. Ιορδανία 0-2
4. Γερμανία 0-2

Επόμενη αγωνιστική (3η, 05/09)
Γερμανία – Ιορδανία (11:30)
Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία (15:30)

Η’ Όμιλος
1η αγωνιστική
Σενεγάλη – Λιθουανία 47-101
Καναδάς – Αυστραλία 92-108

2η αγωνιστική
Αυστραλία – Σενεγάλη 81-68
Λιθουανία – Καναδάς 92-69

Η βαθμολογία
1. Λιθουανία 2-0
2. Αυστραλία 2-0
3. Καναδάς 0-2
4. Σενεγάλη 0-2

Επόμενη αγωνιστική (3η, 05/09)
Καναδάς – Σενεγάλη (10:30)
Λιθουανία – Αυστραλία (14:30)