Τρίτος ο ΟΕΑ/ΝΑΒ και έκτος ο ΝΟΒΑ στην Α’ Φάση του Πανελληνίου κωπηλασίας

Έλαμψαν τα βολιώτικα κουπιά στην Α’ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος κωπηλασίας, που έγινε στο κωπηλατήριο του Σχοινιά στον Μαραθώνα. Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ είναι τρίτος στην κατάταξη με έξι χρυσά, πέντε αργυρά και δύο χάλκινα μετάλλια, ενώ έκτος είναι ο ΝΟΒΑ με ένα χρυσό, δύο αργυρά και ισάριθμα χάλκινα.
Ο Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης…

…για πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια αναδείχθηκε πολυνίκης της Α’ Φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος (82ο φέτος) Κωπηλασίας που ολοκληρώθηκε χθες το μεσημέρι. Ο ΝΟΘ συγκέντρωσε 20 μετάλλια εκ των οποίων 10 χρυσά, 5 ασημένια και 5 χάλκινα έναντι 19 του ΝΟ Ιωαννίνων (8 χρυσά 6 ασημένια και 5 χάλκινα). Τρίτος πολυνίκης ο ΟΕΑ/ΝΑΒ με 13 μετάλλια (6-5-2) και έκτος ο ΝΟΒΑ με 1-2-2.
Στις κατηγορίες εφήβων-νεανίδων και κάτω των 23 ετών ο ΟΕΑΝΑΒ κατέκτησε τέσσερα χρυσά και ισάριθμα χάλκινα, ενώ ο ΝΟΒΑ κέρδισε ένα χρυσό, ένα αργυρό και ένα χάλκινο. Η Β’ Φάση του 82ου Πανελληνίου πρωταθλήματος για τις κατηγορίες Παίδων-Κορασίδων και ΑμεΑ θα διεξαχθεί στα Ιωάννινα στις 23 και 24 Ιουλίου.
Αναλυτικά οι θέσεις που κατέλαβαν οι βολιώτες κωπηλάτες και κωπηλάτριες ήταν οι εξής:

Άνδρες
Τετράκωπος με πηδαλιούχο: 1η θέση Γιώργος Καλανδαρίδης, Βασίλης Κουκουτής, Γιώργος Παπασακελλαρίου, Νίκος Δεμελής, Δημήτρης Γλιάτης (πηδαλιούχος) (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
2η θέση Κωνσταντίνος Χρηστομάνος, Κωνσταντίνος Λεμονάς, Γιώργος Στάμος, Απόστολος Κουρκούμπας, Αλέξανδρος Μπρουσοβάνας (πηδαλιούχος) (ΝΟΒΑ).
Δίκωπος με πηδαλιούχο: 1η θέση Γιώργος Παπασακελλαρίου, Γιάννης Καλανδαρίδης, Δημήτρης Γλιάτης (πηδαλιούχος) (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
3η θέση Κωνσταντίνος Λεμονάς, Κωνσταντίνος Γκαραγκούνης, Αλέξανδρος Μπρουσοβάνας (πηδαλιούχος) (ΝΟΒΑ).
Οκτάκωπος με πηδαλιούχο: 2η θέση Γιάννης Καλανδαρίδης, Βασίλης Κουκουτής, Γιώργος Παπασακελλαρίου, Παναγιώτης Ψαρρός, Νίκος Δεμελής, Κωνσταντίνος Ζαχείλας, Αντώνης Βαλσάμης, Δημήτρης Θεοδοσίου, Δημήτρης Γλιάτης (πηδαλιούχος) (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
Τετράκωπος χωρίς πηδαλιούχο: 3η θέση Γιάννης Καλανδαρίδης, Βασίλης Κουκουτής, Γιώργος Παπασακελλαρίου, Παναγιώτης Ψαρρός (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
4η θέση Κωνσταντίνος Λεμονάς, Κωνσταντίνος Χρηστομάνος, Απόστολος Κουρκούμπας, Δημήτρης Καραγιάννης (ΝΟΒΑ).
Τετραπλό σκιφ ελαφρών βαρών: 3η θέση Λάμπρος Αθανασίου, Γιώργος Τσίρτογλου, Βασίλης Σάμιος, Μάριος Αργύρης (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών: 5η θέση Μιχάλης Κυριαζής και Βασίλης Μακρόπουλος (ΝΟΒΑ).

Γυναίκες
Σκιφ: 5η θέση Ειρήνη Τόκα (ΝΟΒΑ).

Έφηβοι
Διπλό σκιφ: 1η θέση Νίκος Δεμελής, Παναγιώτης Ψαρρός (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
2η θέση Γιώργος Στάμος, Δημήτρης Καραγιάννης (ΝΟΒΑ).
Δίκωπος με πηδαλιούχο: 1η θέση Γιάννης Καλανδαρίδης, Βασίλης Κουκουτής, Δημήτρης Γλιάτης (πηδαλιούχος) (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
3η θέση Κωνσταντίνος Γκαραγκούνης, Μιχάλης Κυριαζής, Αλέξανδρος Μπρουσοβάνας (πηδαλιούχος) (ΝΟΒΑ).
Τετραπλό σκιφ: 1η θέση Γιάννης Καλανδαρίδης, Βασίλης Κουκουτής, Παναγιώτης Ψαρρός, Νίκος Δεμελής (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
2η θέση Γρηγόρης Σχιζοδήμος, Λάμπρος Αθανασίου, Βασίλης Σάμιος, Γιώργος Τσίρτογλου (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
6η θέση Γιώργος Στάμος, Δημήτρης Καραγιάννης, Δημήτρης-Παντελής Καραδέμητρος, Βασίλης Μακρόπουλος (ΝΟΒΑ).
Τετράκωπος με πηδαλιούχο: 2η θέση Γιάννης Καλανδαρίδης, Βασίλης Κουκουτής, Λάμπρος Αθανασίου, Βασίλης Σάμιος, Δημήτρης Γλιάτης (πηδαλιούχος) (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
Δίκωπος χωρίς πηδαλιούχο: 9η θέση Δημήτρης Καπουρτίδης, Νίκος Βαλσάμης (ΟΕΑ/ΝΑΒ).

Νεάνιδες
Σκιφ: 1η θέση Αναστασία Βόντζου (ΝΟΒΑ).
Τετραπλό σκιφ: 1η θέση Ιωάννα Μπιτζιλαίου, Μαργαρίτα Γεωργούδη, Ασπασία Γιάννου, Ειρήνη Βαρελοπούλου (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
Διπλό σκιφ: 2η θέση Ευαγγελία Δεμελή, Μαργαρίτα Γεωργούδη (ΟΕΑ/ΝΑΒ), 4η θέση Στέλλα Σταθαράκου, Κατερίνα-Ηλιάνα Μιχαήλ (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
Δίκωπος χωρίς πηδαλιούχο: 2η θέση Ελένη Αγιώτη, Αναστασία Καλανδαρίδη (ΟΕΑ/ΝΑΒ).
Διπλό σκιφ: 8η θέση Ελένη Παπανικολοπούλου, Κατερίνα Μπρουσοβάνα (ΝΟΒΑ).

Κάτω των 23 ετών
Σκιφ νέων ανδρών: 5η θέση Γιώργος Τσίρτογλου.
Διπλό σκιφ νέων ανδρών: 9η θέση Γιάννης Χάγιας, Γιάννης Προκοπίου.

Πηγή: εφημερίδα «Θεσσαλία»